Dom Kultury Śródmieście uzyskał akredytację w programie Erasmus+ w sektorze Edukacja Dorosłych na lata 2024-2027 (nr akredytacji 2023-1-PL01-KA120-ADU-000193978). Przyznanie akredytacji stanowi potwierdzenie, że Dom Kultury Śródmieście przedstawił plan realizacji wysokiej jakości działań w zakresie mobilności kadry DKŚ i dorosłych osób uczących się. Akredytacja jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane
z realizacją programu.
Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia dorosłych
Program skierowany jest do osób dorosłych, które chcą podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w zagranicznych kursach, szkoleniach, warsztatach oraz wymianach doświadczeń. Wsparcie obejmuje szeroki zakres działań, w tym mobilność indywidualną i grupową dorosłych słuchaczy, obserwację pracy i kursy doskonalenia zawodowego dla kadry, zaproszonych ekspertów oraz inne działania, jak wyjaśniono poniżej.
Główne cele, jakie realizować będzie Dom Kultury Śródmieście w ramach programu Erasmus+, to:
• Rozwój świadomości ekologicznej, a także rozwój kompetencji osób dorosłych uczących się w Domu Kultury Śródmieście do uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim
• Umożliwienie udziału w mobilnościach edukacyjnych grupom defaworyzowanym w celu wyrównania szans w dostępności do zagranicznych działań edukacyjnych
• Wzmocnienie kompetencji kadry w zakresie dobrych praktyk, trendów i nowych rozwiązań w dziedzinie edukacji w celu poszerzenia publiczności DKŚ o nowe grupy odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem obcokrajowców
Powyższe cele realizowane będą zgodnie z niżej wymienionymi standardami jakości Erasmusa:
• Włączanie i różnorodność. Promowanie równych możliwości i równego dostępu, włączenia społecznego, różnorodności i sprawiedliwości we wszystkich działaniach prowadzonych w ramach programu.
• Edukacja cyfrowa. Wspieranie osób w każdym wieku w zdobywaniu cyfrowych umiejętności i kompetencji. Budowanie zdolności i niezbędnej wiedzy z zakresu wykorzystywania możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe do celów nauczania i uczenia się w instytucjach zajmujących się kształceniem.
• Środowisko i walka ze zmianą klimatu. Zapewnienie osobom uczącym się w każdym wieku możliwości zdobywania wiedzy o kryzysie klimatycznym i zrównoważonym rozwoju.
• Uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i aktywność obywatelska. Zachęcanie do aktywności obywatelskiej i etycznych zachowań w ramach uczenia się przez całe życie, wzmacnianie rozwoju kompetencji społecznych i międzykulturowych, krytycznego myślenia i umiejętności korzystania z mediów.
Sfinansowane ze środków UE.
Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Rekrutacja uczestników:
• Regulamin rekrutacji pracowników DKŚ
• Karta zgłoszeniowa dla pracowników DKŚ
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Regulamin Programu Erasmus+oraz załączniki.pdf