kontrast: icon
NESTORadio – podcast Domu Kultury Śródmieście

NESTORadio – podcast Domu Kultury Śródmieście

To pierwszy taki podcast! Tworzony przez seniorów, choć nie tylko dla nich. Młodzi odbiorcy też coś dla siebie tu znajdą. O tym: jakie jest oraz o czym jest nowe radio działające pod egidą DKŚ zdradza autor projektu – Kajetan Gołębiewski.
 
Czym jest Nestoradio?
To powstałe w Domu Kultury Śródmieście internetowe radio, którego autorami są seniorki i seniorzy. Osoby, które zdecydują się na udział w projekcie, dowiedzą się, czym jest podcasting i jak tworzyć audycje. W dalszej perspektywie będą miały możliwość osobiście je poprowadzić, a więc podzielić się ze słuchaczami własnymi historiami, pasjami i tym, co jest dla nich ważne. Radio to również rozmowy, zatem udział w projekcie może być okazją do przeprowadzenia wywiadów z fascynującymi osobami.

Zderzenie przestrzeni zarezerwowanej dla młodych z seniorami… Brzmi jak ciekawy eksperyment…
Zauważyłem, że dojrzałość i mądrość życiowa starszych pokoleń nie są u młodych w cenie. Wydaje im się, że seniorzy nie mają nic ciekawego do powiedzenia, bo żyją przeszłością, bo nie nadążają za zmianami. Tymczasem to najczęściej osoby z ogromną wiedzą i z bogatym doświadczeniem życiowym, czego wielu słuchaczom podcastów najzwyczajniej brakuje. Mam nadzieję, że projekt wydobędzie tę jakość. Stąd też pomysł na nazwę radia, która nawiązuje do statusu nestora. Jego definicja to: „najstarszy, najbardziej doświadczony, zasłużony przedstawiciel jakiejś grupy”. Nestoradio w założeniu ma być więc środkiem wyrazu osób, które właśnie z racji swojego wieku mają coś światu do przekazania. W końcu seniorki i seniorzy to osoby mające inną perspektywę, inne spojrzenie na kwestie, które dotyczą też młodych.

A skąd wziął się taki pomysł?
Stąd, że lubię opowieści i anegdoty. W mojej rodzinie są lub były nestorki i nestorzy, którzy coś opowiadając… otwierają inne światy. Po drugie – nie ma rzetelnej oferty podcastowej skierowanej do tej grupy. Po trzecie –  twórczość audio to mój konik. Pracowałem w radio, działam jako lektor, do tego pracowałem z różnymi grupami w oparciu o field recording, czyli nagrania w terenie i wierzę, że audio wytwarza pewien rodzaj intymności pomiędzy osobą, która mówi, a tą, która słucha. To bardzo buduje relacje.

Gdzie będzie można śledzić audycje?
Na YouTube. To portal najpopularniejszy wśród seniorów. Poza tym na Spotify, które jest najpopularniejszą appką podcastową w ogóle. Dzięki niej będzie można dotrzeć również do młodszych.

Masz plany w związku z rozwojem NR?
Marzy mi się, by w przyszłości grupa projektowa dostała swoje pasmo w publicznym radio. Ale myślę o tym tylko jako o formie docenienia osób tworzących projekt. Póki co, wydaje mi się, że przestrzeń w internecie w zupełności wystarczy. Ale wszystko zależy od osób, które się w Nestoradio zaangażują.

Myślisz, że dialog międzypokoleniowy jest dziś w ogóle możliwy?
Trudne pytanie. To może banalnie zabrzmi, ale każdy dialog wzbogaca. Więc warto podejmować próby. Poza tym, jest on konieczny, by świat, w którym żyjemy, był dla wszystkich otwarty. Myślę nieśmiało, że obecność takiego podcastu w eterze to też szansa na zbudowanie pomostu międzypokoleniowego, ponieważ chyba wszyscy kochamy opowieści. Seniorzy są ich skarbnicami i wierzę, że są w stanie nimi zainteresować nie gorzej niż seriale Netflixa.


Tu posłuchasz NESTORadio:
https://youtube.com/@DKSrodmiescie