kontrast: icon
FESTIWAL „PORUSZENIA".Terapeutyczna rola ruchu i tańca

FESTIWAL „PORUSZENIA".Terapeutyczna rola ruchu i tańca

FESTIWAL „PORUSZENIA” – Terapeutyczna rola ruchu i tańca

W ostatni weekend września, w siedzibach Domu Kultury Śródmieście w Warszawie, odbywają się równoległe warsztaty z zakresu pracy z ciałem i świadomością ruchu. To czas wspólnego doświadczania, dzielenia się wiedzą i zatrzymania się w codziennym pędzie – by znów usłyszeć swoje ciało.

Ciało to coś więcej niż fizyczność.

Mieszkamy w ciele. Odbieramy przez nie świat – ten zewnętrzny i wewnętrzny. W ciele zapisuje się nasza historia, emocje, napięcia, wspomnienia. Sposób, w jaki się poruszamy, odzwierciedla to, jak przeżywamy życie. A gdy tempo codzienności przyspiesza – ciało często mówi „dość”, wysyłając sygnały, które zbyt łatwo ignorujemy.

PORUSZENIA przypominają, że ruch to nie tylko aktywność fizyczna – to droga do odzyskania równowagi, spokoju i kontaktu ze sobą.

Co czeka uczestników?

Podczas festiwalu proponujemy różnorodne formy pracy z ciałem – od technik uważnościowych, przez taniec współczesny, po działania z wachlarzami czy ćwiczenia Pilates. Zajęcia prowadzone są w atmosferze otwartości i szacunku dla indywidualnych możliwości każdego uczestnika.

To warsztaty, które mogą pomóc w:

  • redukcji napięcia i stresu,
  • zwiększeniu świadomości ciała,
  • poprawie samopoczucia fizycznego i emocjonalnego,
  • odkrywaniu przyjemności płynącej z ruchu.

Jak powiedział Darek Sikorski – aktor i reżyser związany z Domem Kultury Śródmieście:
„Taniec i ruch to wyższa forma chodzenia.”
Na festiwalu nie chodzi o doskonałość techniczną, ale o bycie w procesie, otwartość i uważność na to, co porusza nas od środka.

Kto za tym stoi?

Pomysłodawczynią i realizatorką festiwalu PORUSZENIA jest Izabella Borkowska – choreografka, pedagożka tańca, nauczycielka metody Pilates i starsza instruktorka w Domu Kultury Śródmieście. Od lat z pasją łączy pracę z ciałem, ruchem i świadomością, tworząc przestrzeń wspólnego rozwoju.

Dołącz do nas i sprawdź, co może poruszyć Ciebie.
Bo ciało wie więcej, niż myślisz.


FESTIWAL PORUSZENIA 2024

W roku 2024 poruszaliśmy się razem podczas warsztatów:

  • GAGA/People
  • Metody Feldenkraisa
  • Pilatesu
  • Latin Jazz


Był to czas pełen uważności, energii, wspólnoty i powrotu do ciała – niezależnie od wieku i doświadczenia. Zapraszamy na kolejną edycję
Już nie możemy się już doczekać się nowych spotkań z ruchem, tańcem i świadomością ciała!
Do zobaczenia we wrześniu 2025!