AKTUALNOŚCI
Październik – miesiąc pełen inspiracji
Październik upłynął studentom naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na uczestnictwie w wielu dodatkowych wydarzeniach zorganizowanych przez zespół Ambasady Seniorów. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, Kinem „Atlantic” i Filharmonią Narodową udało się wzbogacić program UTW o atrakcyjne i ciekawe aktywności.
Już 17 października br. grupa studentów uczestniczyła bezkosztowo w lekcji eduacyjno-muzelanej poświęconej twórczości Józefa Chełmońskiego. Ekspozycja MNW – wystawa czasowa „Chełmoński”, jest efektem trwających od 2022 roku badań naukowych. Obejmuje 119 obrazów i 50 rysunków pochodzących ze zbiorów własnych MNW jak i wypożyczonych z blisko dwudziestu innych placówek: muzeów krajowych i zagranicznych, m.in. z Węgier i USA, kolekcji prywatnych i zbiorów spadkobierców artysty. Studenci w czasie spotkania dzięki fantastycznej edukator pani Romuladzie Radwańskiej mogli poznać życiorys artysty, najważniejsze wątki tematyczne jego twórczości oraz stosowane przez Chełmońskiego metody pracy.
Po raz pierwszy od początku funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku DKŚ 48-osobowa grupa studentów wyjechała na całodniową wycieczkę. Była to wycieczka pn. „Szlakiem Marii Walewskiej”. Studenci zapoznali się z losami polskiej szlachcianki, metresy cesarza Napoleona Bonaparte. Odwiedzili miejsce urodzenia i pochowania Marii Walewskiej – Kiernozię, gdzie do dziś w Kościele Św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy znajduje się chrzcielnica z 1519 roku, w której Maria została ochrzczona, a w krypcie grobowej pod bocznym ołtarzem znajdują się trumna z jej szczątkami. Pani Elżbieta Zatorowska – varsawianistka, przewodniczka po Polsce i Europie – przedstawiając barwne życie Marii Walewskiej zaprosiła studentów do Walewic. Walewice to historyczna miejscowość z XVIII-wiecznym klasycystycznym pałacem oraz największą w Polsce stadniną koni rasy półkrwi anglo-arabskiej. Właśnie z walewickim pałacem związana jest historia tajemniczego romansu Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte. Po staropolskim obiedzie podanym w salach pałacowych w drodze powrotnej studenci odwiedzili Piątek – miejscowość uznaną za geometryczny środek Polski.
Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowym muzycznym spotkaniu. Nasz Uniwersytet uczestniczył w pierwszej w tym sezonie próbie generalnej w Filharmonii Narodowej. Studenci wysłuchali koncertu na dwa fortepiany i orkiestrę As-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, a także wykładu wprowadzająco-edukacyjnego, oraz wzięli udział w spotkaniu z artystami – Lucasem Jussem i Arthurem Jussem. Była to dla nas wszystkich wyjątkowa muzyczna uczta dla duszy.
Na koniec spotkanie z historią niezwykłej kobiety – Simony Kossak. Naszym gościem była pani Anna Kamińska, pisarka, autorka bestsellerowych biografii. „Simona” jej autorstwa to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. To także opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Wykład wzbogaciliśmy wizytą w kinie „Atlantic”, uczestnicząc w przedpremierowej projekcji filmu Adriana Panka: „Simona Kossak”. Film wchodzi do kin 22 listopada 2024 r. My już dziś polecamy.
Zakończyliśmy październik z uśmiechem i planami na kolejne, równie interesujące wydarzenia w listopadzie. Dziękujemy naszym studentom za wspólnie spędzony czas 😊