AKTUALNOŚCI
Niech ten wyjątkowy świąteczny czas przyniesie Wszystkim Państwu radość, pokój i wzajemną życzliwość.
Moc serdeczności. Zespół UTW
Listopad – tańcz w deszczu aktywności
Listopad to miesiąc nie tylko refleksji i zadumy, ale także czas wspomnień, spacerów, ciepłych rozmów i herbaty, która najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie. Dla Studentów UTW DKŚ listopad był czasem pełnym aktywności, nawiązywania nowych znajomości oraz budowania serdecznych relacji.
Choć aura pogodowa zaskakując zmiennością – deszczem, słońcem, śniegiem – wystraszyłaby niejednego podróżnika przed ruszeniem w drogę, nasi Studenci odwiedzili Płock – historyczną stolicę Mazowsza. W Muzeum Mazowieckim w Płocku spotkali się z fantastyczną sztuką secesji, a po drodze zajrzeli do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
Dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim Studenci uczestniczyli w przepięknym koncercie w Teatrze Polskim: „Ni to czort.. ni to diabeł..” w ramach XVI edycji Żakowego Tańcowania. Polskie historyczne treści muzyczno-kulturowe wplatały się w narrację diabelsko-czarcią wytańczoną i wyśpiewaną przez studentów Teatru Tańca Warszawianka oraz Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie” z Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.
Wraz z varsavianistą i edukatorem Piotrem Czerwińskim Studenci odwiedzili Pałac Rzeczypospolitej. Uczestnicząc w zajęciach muzealnych odkrywali najcenniejsze skarby literackie Biblioteki Narodowej począwszy od zdania: „Dąbrówka przybyła do Mieszka” sprzed blisko tysiąca lat, przez rękopis Fryderyka Chopina, do zapisów tekstów piosenek „Małgośka” Agnieszki Osieckiej i „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Mogli obejrzeć bezcenne: „Kroniki Galla Anonima” , „Psałterz floriański”, oraz rękopisy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Ody do młodości” Adama Mickiewicza oraz dzieł Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza.
Koniec listopada to czas zabaw andrzejkowych. Tańce na parkiecie przy dźwiękach ulubionych melodii, integracyjne zabawy andrzejkowe, spotkanie z najprawdziwszą wróżką i słodki poczęstunek wypełniły Studentom sobotni wieczór na wydarzeniu: „…co nam Andrzej wywróży…?” w naszej filii „Domu w Alejach”. Ależ to był wieczór! Listopad minął Studentom pod znakiem wielu wydarzeń – nie poddając się jesiennej aurze wspólnie tworzyli niezapomniane chwile, pełne energii, radości i wzajemnej inspiracji.
Październik – miesiąc pełen inspiracji
Październik upłynął studentom naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na uczestnictwie w wielu dodatkowych wydarzeniach zorganizowanych przez zespół Ambasady Seniorów. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, Kinem „Atlantic” i Filharmonią Narodową udało się wzbogacić program UTW o atrakcyjne i ciekawe aktywności. Już 17 października br. grupa studentów uczestniczyła bezkosztowo w lekcji eduacyjno-muzelanej poświęconej twórczości Józefa Chełmońskiego. Ekspozycja MNW – wystawa czasowa „Chełmoński”, jest efektem trwających od 2022 roku badań naukowych. Obejmuje 119 obrazów i 50 rysunków pochodzących ze zbiorów własnych MNW jak i wypożyczonych z blisko dwudziestu innych placówek: muzeów krajowych i zagranicznych, m.in. z Węgier i USA, kolekcji prywatnych i zbiorów spadkobierców artysty. Studenci w czasie spotkania dzięki fantastycznej edukator pani Romuladzie Radwańskiej mogli poznać życiorys artysty, najważniejsze wątki tematyczne jego twórczości oraz stosowane przez Chełmońskiego metody pracy.
Po raz pierwszy od początku funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku DKŚ 48-osobowa grupa studentów wyjechała na całodniową wycieczkę. Była to wycieczka pn. „Szlakiem Marii Walewskiej”. Studenci zapoznali się z losami polskiej szlachcianki, metresy cesarza Napoleona Bonaparte. Odwiedzili miejsce urodzenia i pochowania Marii Walewskiej – Kiernozię, gdzie do dziś w Kościele Św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy znajduje się chrzcielnica z 1519 roku, w której Maria została ochrzczona, a w krypcie grobowej pod bocznym ołtarzem znajdują się trumna z jej szczątkami. Pani Elżbieta Zatorowska – varsawianistka, przewodniczka po Polsce i Europie – przedstawiając barwne życie Marii Walewskiej zaprosiła studentów do Walewic. Walewice to historyczna miejscowość z XVIII-wiecznym klasycystycznym pałacem oraz największą w Polsce stadniną koni rasy półkrwi anglo-arabskiej. Właśnie z walewickim pałacem związana jest historia tajemniczego romansu Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte. Po staropolskim obiedzie podanym w salach pałacowych w drodze powrotnej studenci odwiedzili Piątek – miejscowość uznaną za geometryczny środek Polski. Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowym muzycznym spotkaniu. Nasz Uniwersytet uczestniczył w pierwszej w tym sezonie próbie generalnej w Filharmonii Narodowej. Studenci wysłuchali koncertu na dwa fortepiany i orkiestrę As-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, a także wykładu wprowadzająco-edukacyjnego, oraz wzięli udział w spotkaniu z artystami – Lucasem Jussem i Arthurem Jussem. Była to dla nas wszystkich wyjątkowa muzyczna uczta dla duszy.
Na koniec spotkanie z historią niezwykłej kobiety – Simony Kossak. Naszym gościem była pani Anna Kamińska, pisarka, autorka bestsellerowych biografii. „Simona” jej autorstwa to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. To także opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Wykład wzbogaciliśmy wizytą w kinie „Atlantic”, uczestnicząc w przedpremierowej projekcji filmu Adriana Panka: „Simona Kossak”. Film wchodzi do kin 22 listopada 2024 r. My już dziś polecamy. Zakończyliśmy październik z uśmiechem i planami na kolejne, równie interesujące wydarzenia w listopadzie. Dziękujemy naszym studentom za wspólnie spędzony czas 😊