XVI EDYCJA FESTIWALU KONCERTY URODZINOWE CHOPINA
Festiwal Koncerty Urodzinowe Chopina to ośmiodniowy festiwal organizowany co roku między 22 lutego, a 1 marca, czyli metrykalną, a rzeczywiście obchodzą przez kompozytora datą urodzin kompozytora. Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Smolna.
Performance „Chopin i Boznańska, czyli sztuka ukojeniem” łączący muzykę Chopina i sztukę wizualną.
Świat Chopina: Thuy Melissa Dao
Świat Boznańskiej: Kinga Pawełska Kin-yo vel Krynka Cortez
22 lutego (sobota), godz. 15:00
Zapraszamy Was na niezwykły performance łączący twórczość Olgi Boznańskiej i Fryderyka Chopina. Oboje byli pół-Polakami i pół-Francuzami; urodzili się w Polsce, zmarli w Paryżu, Fryderyk w pół wieku przed Olgą. Oboje odczuwali samotność i rozdarcie emigracji, a jednocześnie byli głęboko oddani swojej sztuce. Zarówno w muzyce Chopina, jak i w malarstwie Boznańskiej odnaleźć można tę samą tęsknotę i wrażliwość na nieśmiertelne Piękno.
Świat Chopina:
Thuy Melissa Dao – znakomita pianistka, która wprowadza nas w świat emocji Chopina za pomocą jego ponadczasowej muzyki.
Świat Boznańskiej:
Kinga Pawełska Kin-yo vel Krynka Cortez – utalentowana artystka, która przenosi nas w świat Olgi Boznańskiej, łącząc aktorstwo, malarstwo i taniec butoh.
Recenzje uczestników:
„W miłej, przytulnej atmosferze Saloniku Chopina przenosimy się w świat Olgi Boznańskiej. Przy nastrojowych dźwiękach muzyki Chopina wygrywanej przez znakomitą pianistkę Thuy Melissę Dao patrzymy na żywo, jak powstaje obraz. Połączenie wielu sztuk: muzyka, taniec, malarstwo, spowite dobrą grą aktorską Kingi Pawełskiej – artystki o wielorakich, niepowtarzalnych talentach i zdolnościach. Warto przeżyć z tymi osobami transcendentną przygodę, zobaczyć, jak wczoraj i dziś przenika się w sztuce.”
„Bardzo dziękuję za niezapomniany i wzruszający wieczór połączenia muzyki, obrazu i słowa. Była to wspaniała uczta dla zmysłów. Na spektaklu "Chopin i Boznańska, czyli Sztuka Ukojeniem" byłam pod wrażeniem kunsztu dwóch wspaniałych artystek: Thuy Melissy Dao, która z wyczuciem grała na fortepianie fragmenty utworów Chopina, oraz Kingi Pawełskiej, która wcieliła się w postać najwybitniejszej polskiej malarki okresu Młodej Polski – Olgi Boznańskiej. Nie tylko malowała obraz w takt fortepianowych dźwięków, ale również czytała fragmenty listów i zagrała rolę utalentowanej, samotnej artystki, pogrążonej w świecie wyimaginowanym i pełnym udręk. Gorąco polecam wszystkim.”