kontrast: icon

Festiwal NIEDALEKO • Powietrze • Wytchnienie • Dzień Wolny na Jazdowie

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstecz

W ramach Festiwalu Niedaleko: Powietrze zapraszamy na  „Wytchnienie – Dzień Wolny na Jazdowie”.

Spotkajmy się i róbmy nic. Nie musimy pracować, rozwijać się, ani myśleć czy idealnie wykorzystujemy nasz czas. Wierzymy, że w obliczu katastrofy klimatycznej i presji kapitalistycznego nakazu “pracuj i konsumuj”, odpoczynek i bezproduktywność są wartościowe same w sobie, a praktykowanie ich jest radykalne i niezbędne. Dlatego zapraszamy do wspólnego lenistwa - w programie: krąg nieproduktywności, mini wystawa, sesja spanka i muzyczne ukołysanie.

Krąg nieproduktywności:

Godz. 15:30-17:30

Prowadzenie: Magda Czech, Agata Pyzowska

Obowiązują zapisy: link do formularza (udział bezpłatny)

 

Przeciwstawienie się presji produktywności w pojedynkę jest niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Potrzebujemy solidarności w odpuszczaniu i wzajemnego wspierania się w robieniu mniej. Dlatego chcemy usiąść razem w kręgu, rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami. Wspólnie przyjrzyjmy się też kulturowym przekazom na temat pracy i odpoczynku, aby rozbroić wewnętrzne przekonania, które utrudniają nam odpuszczanie. W stan relaksu pomogą nam wejść ćwiczenia somatyczne.

 

Wspólne śnienie:

Godz. 18:00-19:00

Prowadzenie: Joanna Chwiłkowska

Obowiązują zapisy: link do formularza

 

Zamknijmy razem oczy,

Wypuśćmy powietrze

I zrelaksujmy się

nie skupiając swoich

myśli na niczym

konkretnym;

 

Medytacja prowadzona przez pogranicza hipnotycznego spanka, asmr i poezji dla przepracowanych.

 

Ambientowe kołysanki:

Godz. 19:00-21:30

Dj set: anymati

Nicnierobienie w praktyce. Przy kojącej, delikatnej muzyce ułożymy się wygodnie i zajmiemy się czym chcemy, o ile to nic produktywnego. Można leżeć, słuchać, marzyć, czytać książkę lub odpływać myślami.

 

POWER NAP - wystawa:

Koncept: Anna Bielawska

Mini wystawa przedstawiająca dokumentację performance'u, który odbył się na Akademii Sztuki w Szczecinie i obiekty wykorzystane w jego trakcie. Performance stanowił kolektywny sprzeciw  wobec heroizacji przepracowania. Punktem wyjścia było funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, jednak odnosiła się do szeroko pojętej mentalności, która kształtuje społeczeństwo. Pracę współtworzyły osoby studenckie, które utożsamiają się z jej postulatami.

 

Nota biograficzna:

Wydarzenie organizują Agata Pyzowska i Mateusz Anczykowski, kulturoznawcy i zapalone praktyczki odpoczywania.

Wierzymy w polityczny potencjał kolektywnie przeżywanej przyjemności i odpoczynku.

Mati (wszystkie zaimki) działa w grupach organizujących miłe rejwy (Rejwkolektyw Suabo) i wesołe imprezy (hyper4ya). W obu priorytetyzuje tworzenie społeczności i bezpiecznych, inkluzywnych przestrzeni do bycia razem.

Agata (ona/jej) poza pracą jako projektantka, praktykuje masaż tajski i facylituje warsztaty o odpoczynku, przyjemności i połączeniu z naturą. Opublikowała artykuł o roli przyjemności w politycznym działaniu w czasopiśmie Czas Kultury.

W wydarzeniu biorą udział także:

Joanna Chwiłkowska (ona/jej) - urodzona pod koniec lat 80. w Szczecinie; tworzy w obszarze fotografii, wideo i głosu. Mając wykształcenie w zakresie sztuki operatorskiej, fotografii oraz produkcji filmowej, w swoich obecnych pracach zajmuje się tematami queerowych ekologii, zdrowia psychicznego i traumy pokoleniowej. Poprzez sztukę eksploruje powiązania między tożsamością, naturą i głęboko zakorzenionymi osobistymi oraz zbiorowymi historiami. Od 2015 mieszka w Berlinie.

Magda Czech (ona/jej) - choreografka odpoczynku i przyjemności; tworzy przestrzenie i sytuacje, w których osoby mogą doświadczyć głębokiego relaksu. Masażystka Lomi Lomi (Czule masuję), praktyczka somatyki, studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS. Współdziała w takich inicjatywach, jak m.in. Kolektyw Ucieleśnienie i Queerowa Akademia Ruchu. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu, letnią szkołę praktyk performatywnych kolektywu KEM oraz gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN.

--

Dostępność:

Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków.

Dojazd:

Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5

Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością.

Kontakt: 500 869 413

Ważna informacja:

Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.s

udostępnij na: facebooku