kontrast: icon

„Warszawa da się lubić” • Wernisaż fotografii Justyny Radzymińskiej

Scena na Smolnej
Smolna 9
wstęp wolny
wstecz

„Warszawa da się lubić”
Wernisaż fotografii Justyny Radzymińskiej

18:00 | wstęp wolny

Projekt „Warszawa da się lubić”, autorstwa Justyny Radzymińskiej, to kontynuacja wcześniejszych inicjatyw artystki, zapoczątkowanych w 2013 roku we współpracy z Domem Kultury Śródmieście w Warszawie, który był również partnerem pierwszej edycji przedsięwzięcia. Wówczas projekt nosił tytuł „Co nam zostało z tych lat miłości pierwszej...?” – nawiązujący do piosenki Mieczysława Fogga, jednego z najbardziej znanych warszawskich artystów okresu międzywojennego i powojennego. W 2015 roku powstała druga odsłona projektu pod tym samym tytułem. Wkrótce potem ekspozycja zaczęła funkcjonować jako wystawa mobilna, odwiedzając warszawskie urzędy oraz przestrzenie publiczne – m.in. Bulwary Wiślane – pod nową nazwą „Rozmowy o Śródmieściu”. W 2024 roku projekt został włączony do obchodów 71. urodzin warszawskiej Starówki – dużego miejskiego wydarzenia organizowanego przez Muzeum Warszawy – i zaprezentowany w Galerii OBOK ZPAF na Placu Zamkowym. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od tego momentu projekt zyskał nowy, stały tytuł: „Warszawa da się lubić”.

O wystawie:

Prezentowana obecnie wystawa „Warszawa da się lubić”, inspirowana tytułem popularnej piosenki śpiewanej przez Adolfa Dymszę (muzyka: Jerzy Wasowski, słowa: Bronisław Brok), to hołd złożony Warszawie – jej ulicom, miejscom codziennym i symbolicznym, przestrzeniom, obiektom, a przede wszystkim ludziom, których losy nierozerwalnie związane są z tym miastem.
Justyna Radzymińska ukazuje Warszawę jako przestrzeń emocji, wspomnień i tożsamości. Miasto staje się sceną osobistych opowieści – źródłem inspiracji dla artystów, pisarzy, aktorów, ale także dla tych, którzy po prostu w nim żyją i tworzą jego codzienną tkankę. Dzięki artystce Warszawa zostaje opowiedziana z intymnej, ludzkiej perspektywy.
Wystawa prezentuje portrety i osobiste relacje zarówno znanych postaci polskiej kultury, jak i osób mniej rozpoznawalnych, które wnoszą do miasta swój wyjątkowy głos i doświadczenie. Każdy z bohaterów dzieli się swoją historią – związaną z rytmem miasta, jego obrazami, dźwiękami i pamięcią.
„Warszawa da się lubić” to nie tylko wystawa fotograficzna – to opowieść o relacji człowieka z miejscem, które jest jednocześnie realne i symboliczne, bliskie i zmienne. To refleksja nad tym, jak miasto wpływa na naszą tożsamość, i jak emocje zapisują się w przestrzeni, która – mimo upływu czasu – pozostaje dla wielu ważna i znacząca. Wciąż dołączają nowi bohaterowie. Ten projekt nie zna końca.

Magdalena Gajda autorka i redaktorka tekstów towarzyszących wystawie. Dziennikarka, reportażystka, edukatorka praw człowieka, CSR i storytellingu. Prowadzi szkolenia, pisze i tłumaczy. Autorka książki „Oblicza Niepełnosprawności” oraz licznych tekstów poświęconych prawom osób z niepełnosprawnościami, dostępności architektonicznej i cyfrowej. W latach 2006–2009 była kierowniczką redakcji internetowej tygodnika Wprost. W latach 2013–2023 pełniła funkcję rzeczniczki ds. osób z niepełnosprawnościami w Ministerstwie Pracy oraz pełnomocniczki rządu ds. osób z niepełnosprawnościami. Obecnie pracuje jako ekspertka ds. dostępności, wykładowczyni i konsultantka w sektorze NGO oraz administracji publicznej. Występowała jako panelistka na licznych konferencjach w Polsce i za granicą. W 2023 roku, w plebiscycie portalu NGO.pl, została uznana za jedną z pięciu kobiet wpływu, wskazanych przez organizacje społeczne. Na co dzień współpracuje z atelier MADO DOTART.

wstęp wolny
udostępnij na: facebooku