kontrast: icon

„To the World” • Performatywny koncert perkusyjny solo

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstęp wolny
wstecz

„To the world” to perkusyjny koncert solowy, którego repertuar bazuje na współczesnej literaturze marimbowej oraz teatrze perkusyjnym. Na repertuar składają się utwory niosące w sobie treści pozamuzyczne, skłaniające do przemyśleń na temat otaczającego nas świata oraz zachodzących w nim zmian.
Koncert odbędzie się 6 lipca (w sobotę) o godzinie 19:00 w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie (Jazdów 3/18).
Repertuar:
Tomasz Goliński – „Luminosity” na marimbę solo.
Luminosity – jasność. Dwuczęściowa kompozycja Golińskiego poprzez zastosowane połączenia harmoniczne poszukuje światła w mroku, spokoju w chaosie.
John Cage – „Child of tree” – utwór z amplifikowanym kaktusem, wykonywany na elementach flory.
„To the world” to skomponowana improwizacja, jako instrumenty wykorzystująca elementy roślinne. Cage wymienia jedynie amplifikowany kaktus oraz strąk grochu jako dwa z dziesięciu „instrumentów” przeznaczonych do wykonania utworu. Pozostałe wybiera wykonawca.


Paweł Malinowski – „w o l n o” – wersja na marimbę solo i dźwięki elektroniczne

Strzyżyk to ptak maleńki. Zjada ledwie kilka ziarenek, wije gniazdo na pojedynczej gałęzi, fruwa tylko na kilka stóp. Niewiele zajmuje miejsca i nie wyrządza szkody. Jego pióra są bure. Dla ludzi jest bezużyteczny, a jednak i on otrzymuje moc życia. Kaczki i gęsi mogą wzbijać się wysoko, jednak strzały z łuku ściągają je na ziemię, gdyż ich ciała są dobrze utuczone. Zimorodki i pawie muszą ginąć dla piękna swych piór. Sokół groźny, lecz trzyma się go na uwięzi. Papuga zmyślna, lecz zamknięta w klatce, musi powtarzać słowa swego pana. Jeden mały strzyżyk, bezwartościowy i brzydki, jest wolny. [...]
Poza tym – z racji odwrócenia porządku płci, tak często spotykanego w kulturze ludowej – strzyżyk, choć nosi tytuł „króla ptaków” jest płci żeńskiej.

Eliot Weinberger, Z rzeczy pierwszych, przeł. Mikołaj Denderski, Karakter, Kraków 2020.


Frederic Rzewski –  „To the Earth” – na 4 doniczki i mówiącego perkusistę.
Kompozycja przeznaczona na mówiącego perkusistę_stkę i 4 doniczki ostukiwane drutami do robótek ręcznych. Wykorzystany tekst jest homeryckim hymnem.
„To the Earth, Mother of all, I will sing…”

Nina Fukuoka„Belgian rare groove & breakbeat” – na marimbę i live electronics.
„Belgian rare groove & breakbeat” to próba znalezienia nowego języka komunikacji między Ziemią a Wszechświatem. Pomysł na utwór zrodził się wraz z odkryciem nagrania – sygnału komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko opublikowanego na koncie Soundcloud Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pieśń komety musiała zostać przetłumaczona; jej częstotliwości przyspieszono, aby były słyszalne dla ludzkich uszu, co sprawiło, że brzmiała jak zwierzę, być może kosmiczny ptak. Grzechoczący, szybki i cykliczny rytm przypomniał ulubioną muzykę kompozytorki: breakbeat, jungle i rave z początku lat 90, zwłaszcza „Papua New Guinea” Future Sound of London, która łączy sample śpiewu ptaków i lasów deszczowych z elektroniczną muzyką taneczną. Elektroniczne i instrumentalne partie w  BRG&B obejmują dźwięki różnego pochodzenia, mieszając się ze sobą, aby zatrzeć różnicę między tymi dwoma światami.

Marta Śniady „In the pink” – na preparowaną marimbę solo, audio playback i video

„In the pink” jest próbą zwrócenia uwagi opinii publicznej na istotny problem sprzedaży wizerunku, który w dzisiejszych czasach nabiera siły. Sprawia, że ​​kobiety niszczą swoje ciała w imię transcendentnych ideałów i za wszelką cenę próbują zatrzymać swoją przemijającą młodość. Kompozycja jest manifestem przeciwko przedmiotowemu traktowaniu kobiet, niestety nie tylko przez mężczyzn, ale także przez same kobiety. To one dają się uwieść fałszywym wizerunkom piękna sprzedawanym przez kolorowe magazyny, internet i telewizję, w których każdego roku można znaleźć dokładnie te same wskazówki, jak być fit, być piękną, być idealną.

***************************
Dostępność:

Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków.

DOJAZD:
Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5

Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością.

Kontakt: 500 869 413

Ważna informacja!
Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.

wstęp wolny
udostępnij na: facebooku