kontrast: icon

Subiektywne Mapy Dzielnicy • warsztaty kreatywne

Dom w Alejach
Aleje Jerozolimskie 2
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy
wstecz

SUBIEKTYWNE MAPY DZIELNICY | WARSZTATY KREATYWNE

Każdy poniedziałek od 5 maja do 16 czerwca w godzinach 17:00-20:00.

Dom w Alejach (Aleje Jerozolimskie 2)

 

  • Czujesz, że masz coś do powiedzenia, ale nie wiesz od czego zacząć?

Masz w sobie emocje, refleksje, przemyślenia, które chciałbyś wyrazić, ale brakuje Ci narzędzi? W szkole jest miejsce na ocenę, ale nie na wyrażenie siebie. Zajęcia plastyczne bywają sztywne, a teatr kojarzy się z gotowymi rolami i narzuconym tekstem. Gdzie w tym wszystkim jesteś Ty – Twoja wrażliwość, Twoje spojrzenie na świat, Twoja historia?

  • Masz dość tego, że nikt nie pyta Cię, co naprawdę myślisz?

Nieustannie jesteś oceniany: za to, jak mówisz, jak rysujesz, jak myślisz. Czujesz presję, żeby „robić coś dobrze”, zamiast po prostu tworzyć. Może boisz się, że nie jesteś „wystarczająco artystyczny”? A może po prostu nie miałeś jeszcze okazji, by spróbować?

 

Mamy miejsce dla Ciebie. Warsztaty, w których nie musisz mieć doświadczenia – wystarczy, że masz siebie.

 

„Subiektywne Mapy Dzielnicy” to bezpłatne warsztaty artystyczne dla młodzieży, które łączą kolaż, opowieść i osobistą refleksję. Nie uczymy jak „ładnie rysować” – uczymy, jak tworzyć po swojemu. Pracujemy z mapą miasta, z Twoimi emocjami i skojarzeniami. Na warsztatach poznasz warszawskich artystów, nauczysz się techniki kolażu, stworzysz własną narrację wizualną i pokażesz ją światu na wspólnej wystawie i performansie.

  • O zajęciach:

Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni wspólnego działania artystycznego, w której możesz rozwijać swój potencjał twórczy. Będziemy pracować na technice kolażu, połączonej z umiejętnościami storytellingu, aby eksplorować relacje między nami a otaczającą nas przestrzeń nią miejsca. Dzięki warsztatom rozwiniesz kompetencje artystyczne, społeczne i komunikacyjnie, pracując zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, ucząc się opowiadania historii i prezentowania własnych prac.

  • Metody i formy pracy

Warsztaty oparte są na metodzie pracy projektowej i partnerskiej relacji między prowadzącymi a uczestnikami. Każde spotkanie ma charakter twórczy i refleksyjny – kolaż staje się nie tylko narzędziem ekspresji, ale także pretekstem do rozmowy o przestrzeni i tożsamości. Zajęcia prowadzone są w sposób sprzyjający wyłączeniu „wewnętrznego krytyka” i wzmacnianiu wiary w swoje możliwości twórcze. W części teatralnej będziemy korzystać z wielu narzędzi rozwijających umiejętności budowania ciekawej opowieści takich jak kości opowieści czy elementy podstaw wystąpień publicznych. Warsztaty kończą się wspólną wystawą oraz pokazem performatywnym, w ramach którego uczestnicy wcielają się w rolę przewodników po własnych pracach.

  • Dla kogo?

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów i uczennic liceów w wieku 15–18 lat, szczególnie zainteresowanych rozwijaniem umiejętności artystycznych, narracyjnych i refleksyjnych. Do udziału zaproszeni są zarówno członkowie kół plastycznych i teatralnych, jak i osoby nieposiadające wcześniejszego doświadczenia artystycznego, ale gotowe na eksperyment i twórcze poszukiwania.

 

  • ZAPISY:

Zgłoś się na warsztaty TUTAJ. nie możesz być na wszystkich terminach? Nie ma problemu - daj nam tylko znać.

(tutaj link do formularza zgłoszeniowego  https://forms.gle/By9wQVvATYq7youY9 )

Masz pytania? Zadzwoń!  +48 784 957 009

 

Prowadzący:

Wiktor Stypa – reżyser i pedagog. Obecnie kończy studia reżyserskie na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pracował jako asystent reżyserki Agaty Dudy-Gracz przy spektaklach „Każdy musi kiedyś umrzeć, Porcelanko (...)” (Warszawa, 2018) oraz „Ja jestem Hamlet” (Teatr Nowy w Poznaniu, 2019), a także jako asystent Dariusza Starczewskiego przy Trzech siostrach Czechowa (Kraków, 2017).

W 2023 roku wyreżyserował spektakl „Lekkość” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Tekst spektaklu powstał na podstawie rozmów i warsztatów z lokalną młodzieżą. Spektakl brał udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jego ostatni spektakl - monodram „Trudny Obiekt Troski” będzie można zobaczyć w marcu tego roku na festiwalu MoTyf w Tychach.

Anita Szymańska – performerka, dramaturżka i tłumaczka tekstów. Absolwentka European Theatre Arts na Rose Bruford College w Londynie (2016–2019), studiowała również aktorstwo w Eòlia Escola di Arte Dramático w Barcelonie (2017, Erasmus).

Po studiach wróciła do Polski, gdzie w latach 2019–2022 kontynuowała badania w Instytucie Grotowskiego. Współpracowała ze Studio Kokyu jako pedagożka teatru fizycznego, a jej spektakl „I Come to You River: Ophelia Fractured” zdobył główną nagrodę na Shakespeare Off Festival w Gdańsku (2021).

Jako dramaturżka współpracuje z Patrykiem Warchołem przy spektaklach, m.in. „Koniec Świata” (Teatr Jaracza, Olsztyn, 2023), „МАТЬ | MATKA” (Warszawa, 2023) i „BezMatek” (Teatr Komuna Warszawa, 2024). Za swoją pracę dramaturgiczną została nagrodzona na 25. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Obecnie studentka kierunku Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim.

Jej monodram „Trudny Obiekt Troski” zdobył III Nagrodę aktorską w Nurcie Konkursowym XVII Festiwalu MoTyf w Tychach.

 

Udział bezpłatny, obowiązują zapisy BILET bilet
udostępnij na: facebooku