Stworzyłyśmy grupę dla artystek wizualnych, które są rodzicami i wykonują pracę opiekuńczą nad dziećmi. Bycie rodzicem znacząco wpływa na praktykę twórczą i wywołuje pewne ograniczenia w życiu osoby rodzicielskiej. Dlatego zbudowałyśmy wspólnotę, która zapewnia wsparcie i umożliwia wyodrębnienie czasu na pracę twórczą. Początkiem naszych działań był program rezydencji domowych, zrealizowanych we współpracy z Warszawskim Obserwatorium Kultury pod koniec 2023 roku.
Kiedy staniemy się matkami zaczynamy wracać do bycia twórczyniami.
Dla wielu z nas zostanie matką było doświadczeniem utraty swojej artystycznej tożsamości. Powrót do niej nie zawsze przebiegał łatwo. Często odblokowanie się na głębokim poziomie wymagało wsparcia i obecności osób o podobnej tożsamości.
Chcemy opowiedzieć o łączeniu tych dwóch ról – roli matki i twórczyni, o przeobrażeniu, ale i o akceptacji, o daniu sobie na takie działanie pozwolenia. Wiemy, że aby matki twórczynie mogły do twórczości wracać, potrzebna jest im przestrzeń i opieka. Potrzebne jest zaopiekowanie się tą przestrzenią mentalną, ale i materialną. Nie ma jednak konkretnego schematu ani utartej ścieżki, która do tej twórczości prowadzi. Powroty odbywają się na różne sposoby – za pomocą zmiany przestrzeni, formatu, tematu, techniki czy pracy wspólnie z dzieckiem. Możliwości wsparcia jest jednak niewiele, więc robimy rzeczy, których potrzebujemy i robimy je po raz pierwszy. Wystawa oraz działania warsztatowe są ciągiem dalszym rozpoczętego podczas rezydencji domowych procesu. Chcemy teraz poszerzyć pole eksperymentu: o prezentację sztuki, o wspólne tworzenie, o kolejne uczestniczki i uczestników, o dziecięcych twórców. Chcemy dać narzędzia i przestrzeń także innym tworzącym opiekunom, opowiedzieć o naszym doświadczeniu, zaprosić nowe osoby do zbudowanej przez nas wspólnoty, do bycia razem, do dzielenia się wypracowanymi sposobami i do tworzenia razem nowych sposobów.
Uczestniczki:
Grupa Matki twórczynie & Olga Dyjak, Grupa Łono
Dostępność:
Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków.
Dojazd:
Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5
Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością.
Kontakt: 500 869 413
Ważna informacja:
Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.