Organizatorki: Lizaveta Kaliverda, Żenia Dawidenka
Projekt polsko-białoruski finansowany z grantów Free Belarus Center, BySol
Obowiązują zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScmofg4kviugh50ku3cGH5a_fxUhkepUsDhvVhuBDF-BWwDag/viewform
12:00-13:30
„Milczenie czy dialog: czy sztuka może stać się narzędziem do refleksji nad przemocą uwarunkowaną płciowo?” – dyskusja z aktywistkami i ekspertkami: Karoliną Domagalską, Darią Dobrowolską, Antoniną Stebur, Pashą Jezhorą
(dyskusja w języku białoruskim z polskim tłumaczeniem)
Karolina Domagalska – reporterka, aktywistka i reżyserka dokumentalna. Z wykształcenia antropolożka i absolwentka gender studies. Autorka książki „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro”, która znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zdobywczyni Studenckiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka podcastu Coś na A – pierwszego w Polsce podcastu o aborcji.
Antonina Stebur – kuratorka, badaczka, wykładowczyni kursu o praktykach aktywistycznych w sztuce na Universität der Künste w Berlinie. Współzałożycielka projektu #дамаудобнаявбыту („Dama wygodna w gospodarstwie domowym”) – feministycznego projektu badającego nierówności płciowe w kontekście postsowieckim. Współzałożycielka Spaika.media – platformy zajmującej się badaniem sztuki aktywistycznej i politycznego performansu na obszarze postsowieckim.
Dasza Dobrowolska – queer-feministyczna aktywistka (dowolne zaimki), członkini zespołów ROAR WOMEN, Eastern Queerope i Ciacze, a także twórczyni niewielkiego TikToka HerVoiceBelarus.
Pasza Jezhora – niezależna reżyserka filmowa z Polski, queer-aktywistka, organizatorka Białoruskiej Grupy na Paradzie Równości w Warszawie 2024.
________________________________________________________________________
14:00-15:30
„SHAME. O przemocy w sztuce” – wykład Zuzanny Janin
Zuzanna Janin – artystka wizualna, znana z rzeźby, instalacji, wideo i performansu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości porusza tematy pamięci, czasu, wykluczenia i nieobecności. Jej prace były prezentowane na biennale w Sydney, Wenecji i Liverpoolu oraz w prestiżowych instytucjach, takich jak Museum of Contemporary Art w Chicago. Członkini grupy SURWIWALKI przy Centrum Praw Kobiet.
_______________________________________________________
16:00-17:30
Warsztaty białego śpiewu i improwizacji muzycznej
Prowadzenie: Daria Novik
(warsztat prowadzony w języku polskim i białoruskim)
Warsztaty są inspirowane twórcami spektaklu „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu”. Zawierają unikalne metody opracowane na podstawie doświadczeń pracy z aktorami i chórami, takimi jak Poznański Chór Poważny. Uczestnicy poznają techniki kontroli głosu i oddechu, które pomogą w lepszym posługiwaniu się tymi narzędziami. Zajęcia zapoznają również z historią pieśni ludowych oraz ich znaczeniem w tradycjach naszych przodków. Ponadto, uczestnicy dowiedzą się o korzyściach zdrowotnych płynących z śpiewu, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Warsztaty obejmują także naukę improwizacji muzycznej, wspierając twórcze wyrażanie siebie. Część spotkania poświęcona będzie budowaniu atmosfery jedności, wymianie emocji i wspólnej twórczości.
_______________________________________________________________
18:00-19:00
„Performatywne czytanie dramatu K*rwa”
Reżyseria: Żenia Dawidenka
Występują: Anastazja Miedielec, Żenia Dawidenka
(czytanie odbędzie się w języku rosyjskim z polskimi napisami)
Spektakl „K*rwa” to feministyczna wypowiedź na temat trudów dojrzewania nastolatków. Dwie młode kobiety – Maja i Ania – tworzą na potrzeby swojej opowieści fikcyjną bohaterkę, uczennicę Janę. To próba zarówno ucieczki od traumy, jak i opowiedzenia o niej. _____________________________________________________________________
19:00-22:00
Pokaz filmu „Historia jednego castingu” (80 min.)
Po pokazie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzą: Alina Czyżewska, Karolina Szczypek
Współorganizacja: Fundacją Her Docs
Film opowiada historię młodych aktorek, które doświadczyły nadużyć podczas castingu i wspólnie analizują te wydarzenia, by zmierzyć się z ich konsekwencjami. Fundacja HER Docs jest fundacją non-profit działającą w świecie filmu dokumentalnego, kultury i sztuki. Misją Fundacji HER Docs jest popularyzacja twórczości filmowej (głównie dokumentalnej) kobiet, promowanie kreatywności kobiet oraz wzmacnianie pozycji i wspieranie kobiet i dziewcząt.
Do najważniejszych projektów organizowanych przez Fundację HER Docs należą: HER Docs Film Festival – międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący twórczość non-fiction kobiet oraz HER Docs Forum – wydarzenie dedykowane kobietom zajmującym się zawodowo filmem dokumentalnym. Fundacja prowadzi także aktywną działalność przez cały rok, organizując pokazy specjalne – stacjonarne i online, dyskusje z zaproszonymi gościniami i gośćmi, spotkania z twórczyniami, warsztaty edukacyjne dla młodej publiczności, a także promując za granicą twórczość dokumentalistek z Polski.