Zapraszamy na wystawę „Przestrzeń szumi z każdej strony”.
artyści i artystki: Chris Hernandez, Blanka Jędra, Grażyna Marczyk, Marek Kucharski, Jakub Słomkowski.
opiekunowe i opiekunki: Blanka Jędra, Marek Kucharski, Mika Kucharska.
Harmonogram:
14 listopada 2024:
godz. 19.00 – wernisaż wystawy
godz. 20.00 – koncert Jakuba Kasznii i Zofii Jędry
Wystawa otwarta w dniach:
15 listopada – godz. 18:00-20:00;
16-17 listopada – godz. 12:00-14:00
18, 21, 22 listopada – nieczynne
19-20 listopada – godz. 18:00-20:00
23 listopada – godz. 18:00-20:00 finisaż wystawy
Skały, góry, ziemia, kamień, osad, porost, zaciek - jesteśmy ciemnej i wilgotnej jaskini. Przez chwilę nie widzimy nic. Czujemy tylko gęsty, mokro zimny zapach grzęskiego podłoża i śliskich ścian. Nic nie widzimy, ale słyszymy bardzo dużo. Dopiero tutaj, odlegli od zgiełku miasta, jesteśmy w stanie skoncentrować się na każdym drobnym detalu, który dociera do naszych uszu. Przestrzeń szumi z każdej strony trochę inaczej: tutaj kropla spadła na wilgotny kamień; tam słychać szmer przeciągu w szczelinie; jeszcze dalej wibruje ziejący odgłos nieokreślonej pustki, która rozciąga się przed nami, a której nie widzimy. Wyciągamy latarkę. Dźwięk guzika włączającego obieg prądu niesie echem po całej przestrzeni. I nagle jest. Latarka smugą światła przeczesuje przestrzeń. Jak skaner co rusz natrafia na skarby. Ruszam w prawo, a tam zaciekające akryle i oleje obrazu Blanki Jędry pt. „Abstrakt 11”. Ich turkusy i błękity stają się nie rozróżnialne od ściany jaskini. Być może ten obraz zawsze tu był? Być może powstał samoistnie jako konieczność wynikająca z natury jaskini? Ruszam w lewo. Światło odsłania obraz Jakuba Słomkowskiego pt. „Smutny kamień”. Czy Słomkowski to prehistoryczny artysta z jaskini Lasceau, który dziwnym zbiegiem okoliczności dotarł tutaj, by pozostawić za sobą obraz skały? Obracam się na wprost. „As Above” Chrisa Hernandeza otwiera zielono-akrylową przestrzeń na zewnątrz, stwarzając iluzję wyrwy w skale. Ale czy to na pewno jest skała? Światło oświetla fragment przestrzeni, który nieco odstaje od tła. To rzeźba Grażyny Marczak pt. „Echo”. Jaskinia tutaj jakby prowadziła rzeźbiarską rękę artystki, by stworzyć swój skalny autoportret. Idę dalej z latarką w dłoni. Mrok ustępuje mieniącej się poświacie błękitów. Jaskinia staje się jakby mniej surowa, mniej dzika - skała jest ociosana, pojawiają się korytarze i wnęki. Czy na pewno jesteśmy w jaskini? Być może jest to sztolnia w dolinie Białego w Tatrach, a światło to promieniowanie radioaktywnej rudy uranu? To tam w latach 50. Sowieci w wyścigu zbrojeń próbowali odnaleźć śmiercionośny pierwiastek. Fotografia Marka Kucharskiego „Welcome” pokazuje wejście do tej sztolni. Towarzyszy jej dźwięk zarejestrowany przez Blankę Jędrę w tym miejscu.
„Przestrzeń szumi z każdej strony” to artystyczna próba rekonstrukcji jaskini w przestrzeni Rotacyjnego Domu Kultury.
tekst: Marek Kucharski
Dostępność:
Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków.
Dojazd:
Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5
Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością.
Kontakt: 500 869 413
Ważna informacja:
Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.