kontrast: icon

PRZEPOCZWARZANIE • Wystawa

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstęp wolny
wstecz

Wystawa Przepoczwarzanie prezentuje instalację Miejsce przepoczwarzania oraz obrazy z lat 2020-2023.

„Instalacja jest projektem bezpiecznego miejsca – schronienia dla mnie na okresy niepokoju, przetrwania trudnych zmian w życiu i dokonania wewnętrznej metamorfozy. Jako artystka tworząc taką przestrzeń daję sobie prawo do nieproduktywności i opieki nad sobą, uczę się akceptować okresy braku weny i obniżonej aktywności, oswajam lęk. Nawiązuję do stadiów rozwoju owadów, które aby z gąsienicy stać się dorosłym motylem przybierają na wiele dni, a nawet miesięcy postać poczwarki. Mimo, że na zewnątrz z pozoru nic się nie dzieje, a poczwarka nie rusza się ani nie przyjmuje pokarmu, to gąsienica wewnątrz poczwarki ulega stopniowemu rozpuszczeniu, a poszczególne narządy postaci dorosłej stopniowo rozwijają się od nowa ze skupień komórek, aby w końcu po skomplikowanej metamorfozie motyl mógł wyfrunąć ze skorupy poczwarki.

Chcę zaprosić osoby odwiedzające wystawę do wchodzenia w interakcję z Miejscem przepoczwarzania i korzystania z tej bezpiecznej przestrzeni  – każdy z nas ma prawo do przemian, okresowego wycofania i spowolnienia, czy odczuwania lęku. Podczas gdy współczesna rzeczywistość przepełniona kultem produktywności i konsumpcji wymusza nieustanną aktywność, sprawiając, że przestajemy ufać własnym potrzebom.

Drugim elementem wystawy jest wybór obrazów z lat 2020-2023, wykonanych w technice malarstwa olejnego, podejmujących wątki rodzenia, wykluwania się i przemian. Ważnymi motywami są: gniazdo, macica, wzrastanie, perła, nasiono, wyrażające takie wartości: jak opieka, wrażliwość emocjonalna, harmonia między istotami, współodczuwanie. Malarstwo pojawia się jako efekt okresów przepoczwarzania, jest więc kontynuacją i swoistym wykwitem, który następuje po dokonanej metamorfozie - domykając opowieść o cyklu przemian”.

Wystawa otwarta w dniach: 26.10-3.11 (01.11 nieczynna)
poniedziałek-piątek, godzina 16:00-20:00
sobota-niedziela, godzina 12:00-16:00
Wernisaż – 26.10, godzina19:00
Finisaż i kolacja comfort food – 3.11, godzina 18:00

Magdalena Zych (ur. w 1990 r.) pracuje i mieszka w Warszawie. W latach 2010-2016 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom (2016) zrealizowała w pracowniach Plakatu i Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Pawła Nowaka. W latach 2016-2022 na współtworzyła na warszawskim Powiślu pracownię artystyczną Organizm Wspólny. Obecnie dołączyła do Prześwitu kolektywnej instytucji kultury skupiającej artystów. Otrzymała wyróżnienie na II Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna 2023.

instagram.com/zych_zych/
magdalenazych.com/

Wystawy zbiorowe:

2023 r. – II Biennale Lubelska Wiosna, CSK Lublin

2023 r. – Prze_Twory – Noc Muzeów, Prześwit, Warszawa

2022 r. – Bliscy nieznajomi, Sklep Galeria Karowa, Warszawa

Wystawy indywidualne:

2016 r. – Coś się musi dziać, Klub CH25, Warszawa

2016 r. – Tkanka, Pop-up Piękna 64a, Warszawa

wstęp wolny
udostępnij na: facebooku