kontrast: icon

Poznaj tajniki ceramiki użytkowej cz.1 - czarki i kubki, gr. 1

Dom w Alejach
Aleje Jerozolimskie 2
140
wstecz

Tajniki ceramiki warsztaty autorskie Marii Badowskiej-Cabrera z Hopies Ceramics

GRUPA 1

27.04.  LEPIENIE
11.00-13.00
11.05. SZKLIWIENIE
11.00-13.00

Zapraszam na moje autorskie warsztaty z ceramiki użytkowej. Na pierwszych zajęciach będziemy lepić czarki i kubki z uszami. Na drugich nauczymy się jak szkliwić różnymi technikami - przez polewanie, zanurzanie, nakładanie szkliwa pędzlem.

Warsztaty Tajniki ceramiki użytkowej są odpowiednie dla każdego - dla tych, którzy potrafią już lepić z gliny i dla tych, którzy nigdy nie lepili. Poprowadzę was i pokażę tajniki lepienia naczyń i szkliwienia szkliwami na wysoką temperaturę dopuszczonymi do kontaktu z żywnością. (Po wypale na odpowiednią temperaturę)
Opowiem o glinach kamionkowych i wypałach ceramiki. Zdradzę krzywe wypałów z których korzystam.

Pokażę wam mnóstwo inspiracji - duże kubki z dużym uchem, rzeźbione kubki, czarki, malutkie czarki na espresso. Naczynia ulepimy metodą z płata. (Rozwałkujemy płaskie placki z gliny, z których będziemy wycinać potrzebne nam do lepienia kształty). Pokażę jak przyczepić ucho, tak, aby nie odpadło. Na drugich zajęciach poszkliwimy już wypalone naczynia na biskwit - 900 stopni C. Na koniec (około 14 po drugim spotkaniu) naczynia wypalone na wysoką temperaturę 1240 stopni będą czekały na was gotowe do odbioru w pracowni.

Każdy może przyjść już z własnym pomysłem na kształt i wygląd swoich wymarzonych naczyń. Wspólnie przeanalizujemy projekty i pomyślimy, jak je ulepić z gliny.

Będziemy pracować z profesjonalną, sprawdzoną już gliną GS 254, która ma drobny szamot. Lepi się z niej bardzo miło. Jest plastyczna. Pozwala na łatwe wykonanie rzeźbień i doczepianie elementów, sprawdza się też z wybranymi przeze mnie szkliwami. Po wypale ma kolor jasnobeżowy.

Na co dzień zajmuję się garncarstwem. Mam własną pracownię. Od ponad czterech lat zgłębiam tajniki toczenia na kole garncarskim. Pracuję z glinami kamionkowymi. Testuję różne masy. Wykonuję naczynia na zamówienie. W mojej artystycznej twórczości przeplatają się naczynia lepione ręcznie i te toczone na kole. Obie techniki mnie fascynują. Pragnę się podzielić z wami moją ceramiczną wiedzą. Ceramiką fascynuję się od dzieciństwa. Koło garncarskie pojawiło się na mojej drodze na studiach w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Byłam też członkiem pracowni (Member) Clay Studio w San Francisco, gdzie uczyłam się toczyć na kole. Wiele miesięcy sama spędzałam przy kole tworząc własne naczynia.

W Polsce stworzyłam markę Hopies Ceramics. To ceramika z kamionki inspirowana przyrodą. Wykonałam zestawy naczyń dla wielu fotografów jedzenia z różnych stron świata. Ostatnie naczynia dotarły do Dubaju. Instagram @shanaromia / Wcześniejsze realizacje @wiktoriagralka
Od wielu lat mam sklep na Etsy. Moją ceramikę wysyłam w świat, między innymi do USA, Kanady, Australii, Emiratów Arabskich, UK, Szwajcarii, Niemiec ...

udostępnij na: facebooku