kontrast: icon

„O rzut kamieniem – przejścia” WYSTAWA

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstęp wolny
wstecz

Zapraszamy do wspólnego świętowania i włączenia się w uroczysty korowód z kobiecymi sztandarami, w niedzielę 2 kwietnia o godzinie 16.00! Jesteśmy „O rzut kamieniem” i opowiadamy o tym co bliskie…

Wystawa „O rzut kamieniem – przejścia” to podsumowanie dotychczasowej działalności artystycznej. Prezentuje doświadczenia projektu „Czerwona Ziemia”, realizowanego w 2021 roku. Projekt ten zakładał zapis konfrontacji idei twórczych w realnej przestrzeni pejzażu wiejskiego, określonego przez artystki: Joannę Dziewanowską - Stefańczyk i Martę Łabęcką jako źródła tożsamości artystycznej. Projekt ten składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to dialog ideowy zapisany w formie filmu „Czerwona Ziemia”, zrealizowanego w rodzinnej wsi Marty – Omięcinie. Druga to prezentacja prac obu artystek w przestrzeni niefunkcjonującej w obiegu galeryjnym i ściśle związanej ze współczesnym rozwojem kultury wsi, w remizie strażackiej w Naruszewie – rodzinnej wsi Joanny. Wystawa ta mocno dookreśliła świadomość korzeni wrażliwości obu artystek, a filmowa czerwona ziemia stała się symbolem wspólnej przestrzeni twórczej. Spotkanie w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie jest kontynuacją dialogu artystycznego, którego tematem są: rdzenność, tożsamość, kobiecość, praca, świętowanie i uświęcanie.

„Zapraszamy do barwnego pochodu, do świętowania z nami i włączenia w NOWE”

Wernisaż: 2 kwietnia o godz. 16.00 (uroczysty korowód z tkaninami, projekcja filmu „Czerwona Ziemia”)

Czas trwania wystawy 2–16.04.2023

Wystawę można oglądać:

Poniedziałek – piątek: po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem: 508 181 141

Sobota 8.04 i niedziela 9.04 – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Sobota 15.04 w godz 14-18

Wstęp wolny!

Joanna Dziewanowska-Stefańczyk – artystka, ukończyła Wydział Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2006 roku oraz Wydział Konserwacji i Restauracji Zabytków w 2017 roku. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i grafiką warsztatową. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Interesują ją praktyki wspólnotowe, z udziałem innych artystek i artystów, łączące różne dziedziny sztuki. Organizuje i bierze udział w kolektywnych działaniach artystycznych, które w tej chwili skupione są wokół tematu pracy kobiet i relacji międzypokoleniowych.

Marta Łabęcka – artystka, animatorka, była nauczycielka. Działa łącząc zamiłowanie do sztuki z edukacją i animacją kulturalną. Aktualnie realizuje projekty artystyczne angażujące społeczność do odkrywania lokalnego dziedzictwa kulturowego w Pracowni Historii Szydłowca. Obecnie jej twórczość wiąże się z badaniem i reinterpretowaniem lokalnej tradycji w dziedzinie projektowania ubioru i grafiki cyfrowej.

 

wstęp wolny
udostępnij na: facebooku