W roku 2023 przypada setna rocznica urodzin poetki. Senat Rzeczpospolitej uczcił tę rocznicę uchwaleniem Roku Wisławy Szymborskiej, co stało się okazją do przywołania osoby i twórczości Noblistki.
Scenariusz i reżyseria: Julita Kożuszek
Występują: Julita Kożuszek (śpiew), Dorota Wasilewska (śpiew i fortepian), Michał Zuń (kontrabas), Adam Lewandowski (instrumenty perkusyjne)
Dwie utalentowane i wrażliwe kobiety będą śpiewać i mówić słowami Szymborskiej nie tylko o miłości i pragnieniu, żeby być kochaną, ale przede wszystkim o swoim dojrzałym postrzeganiu świata, jego blaskach i cieniach. Wiersze śpiewane i recytowane ubogacone są muzyką. W programie usłyszymy 20 kompozycji, w tym osiem oryginalnych do słów noblistki. W spektaklu wykorzystano autorskie kompozycje Doroty Wasilewskiej do słów współczesnych poetek i poetów m.in.: Dagny Ślepowrońskiej, Zbigniewa Jarzyny, Dariusza Wasilewskiego , Tadeusz Kubiaka, Romana Śliwonika , ponadto premierowa prezentacja dwóch wierszy Jerzego Jarniewicza, laureata nagrody Nike.
Po spektaklu odbędzie się wernisaż wystawy „Sto lat! Wisława Szymborska”.
Wystawa prezentuje najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich. Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek Illg – również autorka biografii o poetce pt. „Znaki szczególne”. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.