kontrast: icon

„Neurotopie” • Wystawa

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstęp wolny
wstecz

Harmonogram:
12 października (sobota):
17:00-22:00 – wernisaż

18:00 – Outta_8: dj live act @outta__8


19 października (sobota)
14:00–18:00 – finisaż


Godziny otwarcia wystawy (12-19 października):
Niedziela, 12:00–17:00
Wtorek-piątek: 10:00–16:30
Poniedziałek, środa, czwartek: 15:00-19:00

*********************************************

O projekcie:
Czy „bezpieczna przestrzeń” jest możliwa? Jak wpływają na nią bliskie i odległe układy odniesienia, drgania innych ciał, przedmiotów, kontekstów? I jak radzić sobie z lękiem?
Punktem wyjścia do wystawy jest neuroróżnorodność i trudności z dostosowaniem się do otaczającej rzeczywistości. Przyglądamy się swojej codzienności rozpostartej między fikcją, potrzebą robienia sztuki, utopijnymi marzeniami, a próbą utrzymania się na powierzchni, w kapitalizmie.
Używamy strategii autobiograficznych, przetwarzamy sytuacje/rzeczy nieprzyjazne i trudne, dotykamy tego, co związane ze zdrowiem psychicznym osób ludzkich (i nie-ludzkich). Marzymy o ucieczce od bodźców, zanurzając się w świat jednokomórkowych organizmów. Urzeczywistniamy na chwilę pomysły dotąd niezrealizowane.
Osoby artystyczne:
Marcin Liminowicz, Anna Hornik, Outta_8, Marta Przybyło, Natalia Sienkiewicz, Kate Smuraga, Karolina Szwed, Łukasz Trzaskowski, Konrad Trzeszczkowski, Weronika Woźniak
Osoby kuratorskie: Kolektyw Syreny i Glonojady (Anna Hornik, Marta Przybyło)
Współpraca z ramienia RDK: Anna Kamecka, Olga Głuchowska
W trakcie wernisażu będzie można posłuchać Outta_8, która w odsłonie eksperymentalnej wystąpi z improwizowanym live actem z pogranicza ambientu, glitchu oraz field recordingu oraz z dj-setem swoich ulubionych, eklektycznych, niemieszczących się w ramach sztywnej klubowej elektroniki tracków.
*********************************************
O osobach artystycznych:
Marcin Liminowicz – pracuje jako grafik i twórca wideo. Korzystając z narzędzi antropologii wizualnej, kina obserwacyjnego oraz materialnych artefaktów, poetycko opisuje dualistyczne i eksploatacyjne podejście do świata przyrody. Jego obecne zainteresowania badawcze koncentrują się na zachowaniu psów i historii ich udomowienia. Absolwent kierunku Non-Linear Narrative na Royal Academy of Arts w Hadze.
@mliminowicz


Anna Hornik – fotografka, kuratorka, autorka projektów książek oraz archiwistka. Absolwentka Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Jej pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w wynajmowanym mieszkaniu w Warszawie. Współtwórczyni i członkini kolektywu Syreny i glonojady.
@anna.hornik


Outta_8 – nałogowa poszukiwaczka nowych dźwięków i najbardziej nieoczywistych połączeń. Silnie związana z krakowską sceną podziemnej elektroniki. W swoich setach oscyluje wokół brzmień takich jak techno lat 90, bass, electro, break, a nawet idm. Ostatnio eksploruje współczesne podejścia do dekonstrukcji tekstur i rytmów.
@outta__8


Marta Przybyło – kuratorka, projektantka książek, fotografka, badaczka/archiwistka, pracowniczka sektora kultury. Feministka i solo mama. Lubi książki fotograficzne (na które przeważnie jej nie stać), kolaże (które robi w wakacje) i poezję (którą pisze na telefonie w drodze do pracy w poniedziałki). Razem z artystką Anną Hornik działa w kolektywie Syreny i Glonojady.


Natalia Sienkiewicz – w 2023 ukończyła studia w Instytucie Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Absolwentka dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Pedagogicznego. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i fotografią.
@natalia_sienkiewicz


Kate Smuraga – fotografka, historyczka sztuki, feministka, emigrantka. Od 8 lat mieszka w Warszawie, od kilku lat przeżywa kryzys twórczy.
https://cargocollective.com/katesmuraga


Karolina Szwed – maluje sytuacje autobiograficzne na zasadzie fortunnego niedopowiedzenia. Skupia się bardziej na wrażeniu niż na spójności w historii. Interesują ją rzeczy dziecinnie prawdziwe i naiwne, dramatyzowanie życia wynikające z potrzeby regulacji emocjonalnej. Buduje świat z rzeczy nieprzyjaznych, ale w pewnym sensie znajomych, więc oswojonych. Uważa, że prace opisujące indywidualne doświadczenie najmocniej rezonują z odbiorcą, ludzie łączą się dzięki specyficznym podobieństwom, a wspólne odczuwanie konkretnego rodzaju bólu pomaga w zrozumieniu siebie i w znalezieniu solidarności w przeżywaniu.
https://karolinaszwed.myportfolio.com/work
@k.arolinaszwed


Łukasz Trzaskowski – wieczny pacjent, niedoszły beneficjent systemu opieki społecznej, zbiórek charytatywnych, wygranej w totolotka i zdrowych i wspierających relacji rodzinnych.
@semantykasemantyka


Konrad Trzeszczkowski – działający w Warszawie artysta wizualny, zajmujący się głównie wydawaniem zinów, których ma w swoim dorobku ponad trzydzieści. Człowiek druku, który eksploruje także inne dziedziny sztuki, takie jak: malarstwo rzeźba i animacja.Współkuratoruje wystawy w ulicznej gablotce ad HOK (@4d.h0k) na ulicy Ordynackiej 9. Organizator Zinefestów DRUKUJ! zinefest(@drukujzinefest)
https://ktrsc-books.tumblr.com/
@trzeszcz_for_never


Weronika Woźniak – artystka, fotografka, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz fotografii w Instytucie Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). W swoich pracach porusza szeroko rozumianą tematykę female gaze. Wykonuje performatywne autoportrety, inscenizuje, fotografuje codzienne sytuacje, wykorzystuje zdjęcia z własnego archiwum, by tworzyć kolaże. Jej ostatni projekt dotyczy żałoby i pamięci.
@weronikawozniak__
*********************************************
DOSTĘPNOŚĆ:
Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków.
Dojazd:
Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5
Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością.
Kontakt: 500 869 413
Ważna informacja:
Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.

 

wstęp wolny
udostępnij na: facebooku