Tekst: Martyna Wawrzyniak
Reżyseria: Julia Mark
Muzyka: Wiktor Stokowski
Występują: Hanka Chojnacka-Gościniak i Katarzyna Anzorge
„Bądź przyjemna”, „złość piękności szkodzi”, „jaka nieelegancka mowa”, „taka pani niemiła” – znacie to skądś? Czy zdarza się, że przez tłumione emocje, mózg Wam czasem eksploduje? A może zastygłe w bezradnym otępieniu szukacie ukojenia w dziesiątym pączku z lukrem? Zamiast gadać pod nosem, beblać, bełkotać same do siebie – dołączcie do nas: antybohaterek. Uwolnijmy frustrację. Ten gniew. Pozwólmy sobie na to, a świat nabierze nowych barw. Serio!
Zapraszamy na „Schwarzcharakterki” – spektakl, który łącząc elementy stand-up'u, czarnej komedii i groteski, opowiada o kobiecym prawie do bycia sobą w gniewie. Postaci nie wpisują się w stereotyp łagodnej kobiecości, z różnych powodów mają dość, ich ciała krzyczą, a tłumiona przez lata złość domaga się uwagi.
Przyjrzymy się nadużyciom wobec kobiet; nadużyciom, które są usprawiedliwiane tradycją, które od tylu lat bywają standardem traktowania, które są tolerowane obyczajowo.
Przygotujcie się na pełen autoironii, tragikomiczny rollercoaster. Aktorki staną w obronie podstawowego prawa swoich postaci – do wyrażania siebie.
„Schwarzcharakterki” w reżyserii Julii Mark to druga, po kieleckiej prapremierze, inscenizacja błyskotliwego, przewrotnego tekstu Martyny Wawrzyniak, który w 2021 roku znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Muzykę napisał Wiktor Stokowski („Pożar w Burdelu”). W role antybohaterek wcielają się Hanka Chojnacka-Gościniak i Katarzyna Anzorge.
Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska)