Cykliczne wtorkowe spotkania dla opowiadaczy i opowiadaczek, otwarte dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Warszawy
Miasto tworzy opowieści, a opowieści tworzą miasto. Dzieje się to poprzez stare i nowe narracje, legendy miejskie, kreowanie bohaterów i bohaterek. W ramach tego projektu chcemy dotrzeć do korzeni opowieści – miejsca, gdzie powstają i okazji, przy których się tworzą. Szczególnie przyjrzymy się przestrzeni osiedla Jazdów, ale będziemy też szukać historii w Warszawie.
Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w bezpłatnych warsztatach, dzięki którym pogłębimy rozumienie sztuki opowiadania. Warsztaty będą też miały element praktyczny.
Przedstawiamy harmonogram wydarzeń:
9.05 - 17.30-19.30 – gdzie w Warszawie możemy znaleźć opowieści - rozmowa i krótki warsztat
16.05 - 17.30-19.30 – spacer po Jazdowie z opowieściami współtworzonymi przez osoby uczestniczące
23.05 - 17.30-19.30 – warsztaty Teatr światła i cieni
30.05 - 17.30-18.30 – gry narracyjne
30.05 - 19.00-20.30 – wieczór opowieści
Opis poszczególnych wydarzeń:
Gdzie w Warszawie możemy znaleźć opowieści – rozmowa i krótki warsztat
Czy Warszawa ma swoją ulicę Pokątną? A może kiedyś będzie ją miała? Czy opowieści w tym mieście to tylko te o Złotej Kaczce i Bazyliszku? Wzajemnie będziemy się inspirować, gdzie historie możemy znaleźć i jak z nimi pracować. Wykorzystamy przy tym materiały ze starych gazet.
Osoby prowadzące: Anna Skowrońska i Adam Markuszewski
Spacer po Jazdowie z opowieściami współtworzonymi przez osoby uczestniczące
Wybierzemy się na spacer między domkami. Będziemy obserwować i nasłuchiwać, dotykać, a może nawet i wąchać. Ubierzemy to, co znajdziemy, w słowa i ruch. Obdarujemy się historiami.
Prowadzący: Adam Markuszewski
Warsztat „Teatr światła i cieni” zapozna uczestników z podstawami teatru cieni i różnych jego aspektów, które mogą wizualnie wesprzeć werbalne opowieści, nad którymi pracują uczestnicy. Przyjrzymy się cieniom naszym i różnych przedmiotów, pobawimy różnymi rodzajami światła i wspólnie stworzymy improwizowane opowieści inspirowane światłem i cieniem.
Prowadząca: Natalia Nguyen – miłośniczka teatru cieni, animacji poklatkowych, sztuk wizualnych i storytellingu, lubi balansować na granicy tych dziedzin i szukać różnych środków wyrazu do snucia opowieści, baśni i legend
Warsztat Gry narracyjne.
Jeśli budując czy rozwijając opowieść czasem brakuje Ci pomysłów, mamy propozycję, która może Cię zainspirować. Sugestywne ilustracje na kartach oraz wylosowane fragmenty opowieści (magiczne przedmioty, postacie, początki i zakończenia) będą pomagać nam wymyślać historie. Będziemy tworzyć opowiastki i opowieści, z pomocą gier narracyjnych takich jak: Story Cubs, karty myrioramy (Głęboki Las i Bezkresna Odyseja) oraz gry Dawno, dawno temu… Dzięki temu możesz uwierzyć w swoją kreatywność, i dobrze się bawić
Prowadząca: Zuza Janiak
Wieczór opowieści
Uczta dla zmysłów, zaproszenie do świata wyobraźni - wspólne spotkanie opowiadających i słuchających. Kilka historii zaprezentują członkowie i członkinie Grupy 501. Przestrzeń na opowieści będzie otwarta także dla osób chetnych, które brały udział w warsztatach. Szczegóły wieczoru i informacja o tym jak zgłosić swoją opowieść już wkrótce
Koordynuje to działanie: Anna Jantos
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Można skorzystać z dowolnej liczby warsztatów. Obowiązują zapisy, żebyśmy wiedzieli, ilu osób się spodziewać – link do formularza: https://forms.gle/z4NeqKxX7tHeJ9Bm8
Uwaga: na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.
Grupa 501 to nieformalna grupa opowiadaczy i opowiadaczek, która powstała w 2014 roku. Grupa i jej członkowie/członkinie mają za sobą wiele spotkań, występów i opowiedzianych historii.
Współorganizatorami wydarzenia są: Grupa 501, Dom Kultury Śródmieście – Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Otwarty Jazdów oraz Dom Kultury Śródmieście.