Wystawa składać się będzie z dwóch części: fotografii oraz muzycznego ambientu. Nazwa projektu odnosi się do średniowiecznego ogrodu – zamkniętej, otoczonej murem przestrzeni. Miejsca bezpiecznego, odgrodzonego od nieprzewidywalnej, groźnej i nieokiełznanej przyrody. Gdzie można było oddać się spokojnej kontemplacji, wyciszyć, wrócić do sił witalnych.
Tematem fotografii są ogródki przyblokowe, które możemy postrzegać jako współczesny hortus conclusus. Przedblokowe zieleńce to też teren symbolicznie oddzielony od życia ulicznego. Dynamika miasta w magiczny sposób nie przekracza ażurowych barierek.
Zdjęciom będzie towrzyszyć ambientowa, kontemplacyjna muzyka. W tej części projektu symbol ogrodu zamkniętego odnosi się do przestrzeni wewnętrznej – przestrzeni własnej wyobraźni. Nagrania zostały stworzone na własny użytek autora. Służą do utrzymywania higieny psychicznej. Jako element wchodzenia w swój wykreowany świat, jako miejsce schronienia przed natłokiem myśli i przeżyć. Źródło bezpieczeństwa i wewnętrznej równowagi.
Wystawa rozpocznie się 15 września, o godzinie 20.00. W jej trakcie odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące – 22 września o godzinie 18.00, Jędrzej Owsiński przeprowadzi spotkanie pod tytułem „Badanie liści pod mikroskopem” w ramach festiwalu NiedalEKO.
23 września, o godzinie 19.30 Alicja Czyczel poprowadzi zajęcia pod tytułem „Uziemianie – praca z ciałem”. Spotkanie odbędzie się także w ramach festiwalu NiedalEKO.
Zamknięcie wystawy „Hortus conclusus” odbędzie się w niedzielę, 24 września, o godzinie 18.00.