Premiera książki, koncert, dj sety
Girls* to the Front zaprasza na queerowy piknik na Jazdowie
Z okazji premiery zbioru opowiadań „Marzenie o byciu poziomką” Ani Ziębińskiej (il. Apollin•e Sigrist) spotykamy się w Rotacyjnym Domu Kultury, żeby wspólnie porozmawiać o książce, posłuchać muzyki i cieszyć się queerową społecznością.
Odwołując się do bajkowego świata z „Marzenia o byciu poziomką”, świętowanie najnowszej publikacji z DIY queerowego wydawnictwa Girls* to the Front też planujemy bajkowo – pośród drzew, wiewiórek, ptaków i specjalnie przygotowanej scenografii, znajdziecie tort i poziomkowe przekąski, rozmowy o gadającym muchomorze i wyobrażanie sobie świata, gdzie każdx może czuć się u siebie. W programie:
- 14:00 – DJ set atka / pongifani
- 16:30 – czytanie performatywne Ani Ziębińskiej i rozmowa o „Marzeniu o byciu poziomką” (tłumaczenie PJM)
- 17:30 – świętowanie publikacji (i tort!)
- 18:15 – koncert kalliope
- 19:00 – DJ set atka/pongifani
W trakcie pikniku będzie też dostępna jadalna instalacja Magdy Kaucz.
Zapraszamy 27 maja, od 14:00 do 20:30, do Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie (Warszawa).
„Marzenie o byciu poziomką” to debiut prozatorski Ani Ziębińskiej. W kolejnych opowiadaniach to, co baśniowe, przeplata się z tym, co boleśnie realne, tworząc silnie zmetaforyzowaną opowieść o szukaniu swojego miejsca w świecie. Zbiór ma formę kolażu różnych gatunków literackich: bajki, klasycznego opowiadania, piosenki i pamiętnikarskich, pozornie chaotycznych zapisków. Całość splatają powtarzające się motywy i symbole, w tym motyw tytułowej poziomki, która, przyjmując podmiotowość, wpisuje opowieść w nurt literatury eko-queerowej i posthumanistycznej. W Marzeniu o byciu poziomką" wybrzmiewa poczucie nieprzynależności, nostalgii za niedoświadczonym i niedoświadczalnym. W bajkowy, metaforyczny sposób autorka opowiada o tym, że we własnym domu i nawet we własnym ciele nie każdy może poczuć się jak u siebie. Publikacji towarzyszą ilustracje Apollin•e Sigrist (@apoleandre), za redakcję odpowiadała Maria Halber.
GIRLS* TO THE FRONT – feministyczno-queerowa inicjatywa Agaty Wnuk i Aleksandry Kamińskiej, działająca w Warszawie od 2015 roku. G*TTF organizuje koncerty, warsztaty, performensy i dyskusje, prowadzi audycję i – wraz z Magdaleną Rzepecką – wydaje zina. Od 2021 roku, razem z redaktorką Marią Halber, działa również jako queerowe niezależne wydawnictwo. Głównym celem Girls* to the Front jest budowa społeczności dziewczyn, kobiet, osób niebinarnych, trans i queer – dostępnej, inspirującej i wspierającej. girlstothefront.pl | @girlstothefront_
Dostępność:
Rotacyjny Dom Kultury jest miejscem bez barier architektonicznych (podjazd do domku i przystosowana toaleta wewnątrz budynku).
Czytanie performatywne i rozmowa z autorką będą tłumaczone na PJM.
Wydarzenie bezpłatne.
Ważna informacja: na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem. Przystanek autobusowy: Plac Na Rozdrożu.
Kontakt do organizatorki: Anna Kamecka, anna.kamecka45@dks.art.pl, +48 500 869 413 (tel./SMS)