kontrast: icon

Festiwal NiedalEKO: Ziemia • Dożynki na Jazdowie: warsztat śpiewu żniwnego i piknik

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstęp wolny/zapisy: ro3qcmfuztacyjny@dks.art.pl
wstecz

W ramach Festiwalu NiedalEKO: Ziemia serdecznie zapraszamy Was do udziału w Dożynkach na Jazdowie. Na wydarzenie składają się warsztaty pieśni żniwnych, koncert muzyki tradycyjnej oraz piknik „pod nawłocią”, podczas którego będzie można skosztować dań z nawłocią kanadyjską i tym samym dosłownie pożreć „chwasta”, który rozpanoszył się agresywnie na naszych rodzimych łąkach, polach i działkach. 

Szczegóły imprezy:

Godz. 13:00-15:00 – warsztaty pieśni żniwnych i okazjonalnych przyśpiewek na melodie z Radomskiego, prowadzenie Maria Siwiec z akompaniamentem i wsparciem Katarzyny Zedel

Godz. 16:00-18:00 – koncert „Na okrężne” w wykonaniu Marii Siwiec, Katarzyny Zedel, Katarzyny Rosik i Marty Domachowskiej.

Muzyce będzie towarzyszyć piknik, podczas którego będziecie mogli wziąć udział w degustacji dań wegańskich i wegetariańskich, przygotowanych z sezonowych płodów ziemi. Osoby zainteresowane zachęcamy do przyniesienia własnych naczyń (np. słoików) i sztućców, oraz kocyków.

Warsztaty poświęcone będą tradycyjnym pieśniom żniwnym, które mogły być śpiewane podczas wicia wieńca żniwnego oraz celebrowania dożynek w Radomskim. Powtarzającym się motywem w tych pieśniach są zakończone żniwa i spodziewana w zamian za to nagroda w postaci poczęstunku i zabawy. Podczas warsztatów poruszymy również temat wicia wieńca, jego elementów i ich obrzędowego znaczenia a także jego przeznaczenia. Warsztaty poprowadzi Maria Siwiec z Gałek (Radomskie), jedna z najlepszych śpiewaczek i kontynuatorek tradycji ludowych, z towarzyszeniem skrzypaczki Katarzyny Zedel. Uczestnicy warsztatów zaproszeni są również do udziału w części koncertowej.

Tematem koncertu „Na okrężne” będą pieśni żniwne i okazjonalne przyśpiewki z repertuaru Marii Siwiec. W Radomskim obchodzone święto z okazji zakończenia prac polowych zwano okrężnem (od obrzędowego okrążania pól po żniwach).  W pieśniach zawarte są motywy proszalne do Stwórcy, marzenia młodych dziewcząt, strudzonych pracą w polu, o łatwym i przyjemnym życiu w mieście, o dobrym gospodarzeniu. Przyśpiewki, czyli krótkie dwuwersowe teksty rymowane, mają charakter chwalebny lub prześmiewczy i są dedykowane osobom pełniącym konkretne funkcje, np.: dziedzicom i ich rodzinie, księdzu, ekonomowi czy żniwiarkom.

Na warsztaty obowiązują zapisy:
rotacyjnyjbx@dks.art.pl
W tytule wiadomości prosimy o wpisanie treści: „Warsztaty pieśni żniwnych”

Maria Siwiec – śpiewaczka z Gałek k. Rusinowa (Radomskie), z niezwykłego muzycznie mikroregionu Kajoków, świetna tancerka, twórczyni tekstów okolicznościowych a także melodii do przyśpiewek. Od najmłodszych lat przysłuchiwała się śpiewom ojca i sióstr, gdy miała kilkanaście lat stała się już wziętą śpiewaczką weselną i druhną podczas oczepin. Od 1980 roku występowała w zespole „Zakukała kukułeczka”. W 2012 roku założyła zespół „Gołcunecki”, który tworzyła z najlepszymi śpiewaczkami ze swojej wsi, m.in.: Marią Pęzik i Zofią Kucharczyk. Wyjątkowa nauczycielka śpiewu i muzyki dla wielu miłośników muzyki tradycyjnej z kraju i zagranicy. Występowała z wieloma najlepszymi muzykantami z regionu, m. in.: Janem Gacą, Piotrem Gacą, Józefem Zarasiem i Józefem Porczkiem, Janem Kmitą oraz z artystami z całej Polski: Januszem Prusinowskim Kompanią, Kapelą Niwińskich, a także z uczennicami Marizą Nawrocką, Katarzyną Zedel, Katarzyną Rosik, Martą Domachowską. Brała udział w międzynarodowych projektach z artystami z Hiszpanii, Węgier, Niemiec. Uczy śpiewu, pieśni i tradycji dzieci i młodzież z okolicy. W swoim rodzinnym domu prowadzi „Ognisko Muzyki Tradycyjnej”. Za występ z dwoma uczennicami w kategorii „Duży-Mały”, podczas OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym w 2022 roku otrzymały I nagrodę. Laureatka wielu nagród na przeglądach lokalnych i ogólnopolskich. W 2014 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku uhonorowana została Nagrodą im. O. Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”.

Katarzyna Zedel – etnomuzykolog, kulturoznawca, miłośniczka muzyki tradycyjnej i lutnictwa ludowego, muzykantka, pasjonatka chorału gregoriańskiego, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Węgajty. Od 2008 roku jest uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana i Czesława Adamczyków i Wiesławy Gromadzkiej oraz lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa, Tadeusza Dudki. Uczennica twórców instrumentów ludowych: Zbigniewa Butryna z Janowa Lubelskiego, Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy i Czesława Adamczyka ze Skarżyska-Kamiennej, twórczyni instrumentów ludowych. Grywa muzykę do posłuchu i do tańca na skrzypcach, suce, bębenku, barabanie i basach, współtworząc kapele z mistrzami muzyki ludowej oraz z rówieśnikami. Prowadzi zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie na temat kultury tradycyjnej i instrumentów dla dzieci i młodzieży. Jako artystka i koordynatorka wydarzeń artystycznych współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie oraz z Fundacją Wszystkie Mazurki Świata. Działa w Radomskiej i Szydłowieckiej Szkole Tradycji w ramach ogólnopolskiego programu Akademia Kolberga.

Katarzyna Rosik – badaczka i popularyzatorka polskiej muzyki tradycyjnej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od 2008 roku zajmuje się poszukiwaniami w zakresie muzyki polskiej wsi różnych regionów. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego (Przystałowice Małe, Gałki), którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami, badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych. Od 2015 roku gra w Kapeli Katarzyny Zedel. Prowadzi warsztaty gry na bębenku i śpiewu oraz działania animacyjne. Jest redaktorką naczelną portalu muzykatradycyjna.pl, radną Akademii Kolberga, realizatorką strony posag.info. Członkiną Stowarzyszenia Dom Tańca (Ambasada Muzyki Tradycyjnej), Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Etnograficznego w Toruniu i Forum Muzyki Tradycyjnej. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.

Marta Domachowska – etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Współzałożycielka toruńskiej grupy ,,n obrotów" oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych. Prowadzi m.in. autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych, spotkania śpiewacze, rodzinne imprezy umuzykalniające oraz metodyczne warsztaty z wykorzystaniem zabaw dzieci wiejskich dla nauczycieli, animatorów kultury i wychowawców. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Lubi jak jest do rymu i do taktu.

wstęp wolny/zapisy: rotactlsfyjny@dks.art.pl
udostępnij na: facebooku