-
Według badań fundacji Habitat for Humanity aż 60% polskich gospodarstw nie stać ani na zakup mieszkania, ani na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w warunkach rynkowych (Habitat for Humanity 2020: 4).
-
Według 32% obywateli brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe stanowią najważniejszy problem polskich rodzin.
-
Deficyt mieszkaniowy w Polsce w 2020 r. wynosił ok. 2 300 000 mieszkań.
-
W Polsce na 1000 osób przypada średnio 392 mieszkań. Wskaźnik ten jest o 26% niższy od średniej europejskiej (495 mieszkań).
-
Wydatki na budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. stanowiły w Polsce 1,9% udziału w tworzeniu PKB, natomiast w UE średnio 5,4% PKB.
-
Polska zajmuje 4. miejsce wśród krajów UE pod względem przeludnienia mieszkań ze wskaźnikiem 36,9% (średnia europejska to 17,5%).
-
Przeciętna powierzchnia mieszkania przypadająca na osobę w Polsce wynosi 24,3 m2, natomiast w Europie – 33 m2.
-
Zgodnie z danymi Eurostatu, w roku 2020 ponad 47% Polaków w wieku 25–34 lat (czyli około 3 miliony młodych ludzi) nadal mieszkało z rodzicami. Jest to odsetek blisko dwa razy większy od średniej dla całej Unii Europejskiej.
Z raportu „Polski rynek nieruchomości mieszkaniowych” autorstwa B. Samorek, M. Cichocki.
Ludzi urodzonych między 1981 a 1995 rokiem nazywa się potocznie millenialsami. Obserwuję z jakimi trudnościami mieszkaniowymi mierzy się moje pokolenie. Mimo 30 - kilku lat, ukończonych studiów, stałej pracy oraz ambicji mało kogo stać na kredyt na mieszkanie. Obecne projekty rządowe są tak skonstruowane, że, zamiast ułatwić posiadanie mieszkania na własność, w konsekwencji powodują wzrost cen za metr kwadratowy. Finalnie wiele osób tkwi w wynajmowanym pokoju, mieszkaniu, kawalerce, co pochłania większość pensji. Niektórzy decydują się wrócić do rodziców. Projekt fotograficzny „Dwa miliony mieszkań” jest o moim pokoleniu i o rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć. Jest o poczuciu sprawczości, uwikłaniu, tymczasowości i o poczuciu bezpieczeństwa. Albo o jego braku. Odwiedzam moich bohaterów, rozmawiam z nimi i dokumentuję jak mieszkają.
/Klaudia Majewska – twórczyni wystawy/
O artystce:
Klaudia Majewska (1993) – architektka wnętrz, fotografka oraz dydaktyczka.
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystym wydziale jako asystentka w Pracowni Fotografii.
Jej prace prezentowano na łącznie kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju.
Brała udział w wielu kursach i warsztatach fotograficznych.
Interesuje się architekturą w kontekście projektowym, historycznym oraz społecznym.