kontrast: icon

Festiwal NIEDALEKO • Powietrze • Dom Ptaków. Krąg kolażu i opowieści o ptakach

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
zapisy
wstecz

W ramach Festiwalu NiedalEKO: Powietrze zapraszamy na „Dom Ptaków. Krąg kolaży i opowieści o ptakach”.

Teraz, naturę zmieniwszy na ptasią
latasz dokoła nad ziemią i morzem
i doświadczenia masz ludzkie i ptasie

Arystofanes, Ptaki

🐦 W trakcie spotkania porozmawiamy o ptasiej symbolice w kulturze, podzielimy się naszymi osobistymi opowieściami o ptakach, aż w końcu - bardziej introspektywnie - spróbujemy zobrazować nasze połączenie z tymi niezwykłymi istotami za pomocą techniki kolażu ✂️

Jak świat długi i szeroki, według wielu kultur ptaki nauczyły ludzi mówić, śpiewać, tańczyć czy tworzyć opowieści. Fangowie z Kamerunu czy Akanowie z Ghany uważają, że to ptaki podarowały ludziom język jako dar od Boga. Tradycja rdzennych Hopi opowiada o tym, jak ptak przedrzeźniacz przyniósł języki różnym ludzkim plemionom. I w europejskich baśniach wiele postaci włada prastarą, magiczną mową ptaków.
Przesądy i wierzenia dotyczące ptaków mogą mówić więcej o nas samych, niż o ptakach. Na przykład kruki i wrony z uwagi na swój dość mroczny wygląd i zwyczaje kulinarne (padlinożercy) często nie cieszyły się dobrą sławą, jako zwierzęta złowróżbne, związane ze śmiercią i wojną. Z drugiej strony kruki mogły nieść też pomyślne wieści tak jak to było w przypadku Rzymian, którzy uważali, że kruki przywoływały nadzieję na lepszą przyszłość, skoro ich krakanie przypominało łacińskie słowo „cras”, czyli „jutro”.

Jeśli wejdziesz między wrony, będziesz krakać tak jak one? Być może to częściowo słuszna intuicja, skoro z ptakami łączy nas 50 wspólnych genów odpowiedzialnych za mowę, czy poczucie rytmu - muzykowanie i śpiewanie.

Ptaki od zawsze fascynowały. Wywołują w nas silne emocje; są tak różnorodne, piękne, wolne, że aż wydają się magiczne. Dzisiaj wiemy o nich coraz więcej i tym bardziej nas zachwycają.
Zapraszamy Was do wspólnego zastanowienia jakie znaczenie mają dla nas ptaki. W trakcie spotkania każda osoba będzie mogła stworzyć kolaż zainspirowany ptasimi opowieściami.

🐦 Więcej informacji ✂️
✦ Data: 20 października (niedziela), godz. 11:00-14:00
✦ Miejsce: Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18
✦ OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: https://forms.gle/er21tNBrrVy8ZfET9
✦ Udział bezpłatny. Prosimy o przemyślane zapisy oraz o wiadomość w razie ewentualnej rezygnacji.

 O prowadzących:

Bożka Rydlewska - artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również na Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. Tworzy również papierowe rzeźby inspirowane książkową techniką pop-up. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, w Festiwalu Illustrative w Berlinie, Festiwalu Wanted Design w Nowym Jorku czy Landmark North w Hong Kongu. Od kilku lat Bożka prowadzi rozbudzające wyobraźnię warsztaty dla dzieci i dorosłych oparte o pracę z papierem i eksplorację rożnych jego artystycznych możliwości.
Więcej na:
www.bozka.com
https://www.facebook.com/bozka.rydlewska
http://www.instagram.com/bozka.rydlewska

Ania Kamecka (ona/jej) - filolożka i kulturoznawczyni. Adeptka sztuki opowiadania baśni, ukończyła kurs bajkoterapii; w opowieściach snutych przez człowieka lubi odnaleźć głos przyrody. Współprowadząca podkastu „Tarotiada” – audycji o Tarocie w Radio Kapitał. Uczestniczka projektu 22 Major Arcana of Fungi - 22-godzinnej audycji zainspirowanej tarotem i radykalną mykologią. Tarot postrzega jako piękną baśń o ludzkim i pozaludzkim świecie. Pracuje w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie.

-----
Dostępność:
Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków.

Dojazd:
Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5
Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością.
Kontakt: 500 869 413

Ważna informacja:
Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.
 

zapisy BILET bilet
udostępnij na: facebooku