kontrast: icon

„Czerwona księga gatunków zagrożonych” • Wystawa prac introligatorskich i obiektów artystycznych z papieru czerpanego

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Jazdów 3/18
wstęp wolny
wstecz

Wystawa odbędzie się w dniach 9–12 listopada
9.11 (czwartek): 19:00–21:00
10.11 (piątek): 19:00–21:00
11.11 (sobota): 9:00–20:00
12.11 (niedziela): 9:00–20:00

Numer kontaktowy w sprawie otwarcia wystawy: 730 118 722

Wystawa prac introligatorskich autorstwa Leny Szarkiewicz ukazuje odbiorcy wyjątkowe przykłady książek ręcznie wykonanych w technikach tradycyjnych i autorskich oraz obiekty artystyczne z papieru czerpanego. Ponadto, zaprezentowane zostaną także niecodzienne formy sztuki, takie jak: enkaustyka, akwaforta, drzeworyt, linoryt, druk wysoki, fotografia analogowa oraz tkactwo ręczne.
Tradycyjna technologia introligatorska jest rzadką, zagrożoną formą rzemieślnictwa, która nie mieści się w klasycznej definicji sztuki akademickiej ani rzemiosła ludowego. Wiedza ta jest zwykle przekazywana w sposób dziedziczny, w ramach pojedynczej rodziny. Nigdy nie stała się powszechnie znana ze względu na złożoność procesu twórczego oraz pracochłonność. W społeczeństwie brak jest zrozumienia dla wartości książki drukowanej jako takiej, gdyż stała się ona produktem masowym. Chociaż książki stały się obecnie tanie i łatwo dostępne, współczesny proces technologiczny ustępuje jakością i niezawodnością tradycyjnym technikom ręcznym. Dawne metody posiadają nie tylko wartość historyczną, ale przede wszystkim artystyczną. Umożliwiają bowiem tworzenie unikatowych pojedynczych egzemplarzy – książek ozdobnych, kunsztownie zaprojektowanych. Technika ta ma także szczególne znaczenie dla renowacji dawnego piśmiennictwa.

LENA SZARKIEWICZ urodziła się w Mińsku, Białoruś, wyemigrowała do Polski w roku 2020 z powodów politycznych.
Ukończyła Mińskie Państwowe Technikum Poligrafii. Zawodowo związana z wydawnictwami prasowymi. Artystycznie zajmuję się introligatorstwem i fotografią. Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Biznesu, Mediów i Reklamy na kierunku Fotografia w mediach. Brała udział w targach rzemiosła „Młyn” oraz w festiwalu „Miasto i Książki” na Białorusi. Prowadziła warsztaty introligatorstwa i papiernictwa. W 2022 roku miała wystawę artystycznej oprawy książek w Warszawie, wspieraną przez Białoruską Radę Kultury. Inspiruje się mitologią, sztuką starożytną i etniczną. Wykorzystuje materiały naturalne oraz z recyklingu. Eksperymentuje z naturalnymi włóknami do robienia papieru. Oprawa książek w jej wykonaniu jest wynikiem poszukiwań stylu łączącego tradycyjne technologie introligatorskie i sztukę ludową Białorusi. Pragnie bowiem przywrócić książce jej kontekst kulturowy i historyczny, aby stała się w oczach odbiorców ponownie dziedziną sztuki.

 

 

wstęp wolny
udostępnij na: facebooku