kontrast: icon

„Autoportret” wystawa prac artystek migranckich mieszkających w Warszawie

Scena na Smolnej
Smolna 9
wstecz

„Autoportret” jest niepowtarzalnym manifestem tożsamości artysty, realną formą osobistej ekspresji.

 

Zara Bergmann
Artystka pochodzi z Kazachstanu. Do Polski przyjechała pierwotnie do pracy w korporacji. Jednak COVID i okres separacji zmienił wszystko w jej życiu. Wróciła do pasji malowania i stara się brać udział we wszystkich wystawach i projektach artystycznych, do których może się dopasować.

„Zasadniczo jest to trochę animowana wersja mnie, w której identyfikuję się jako kazachski kot. Tak, jestem czarnym kotem z kazachskich gór. Noszę tradycyjną kazachską bransoletkę, aby zaznaczyć moje pochodzenie etniczne, ponieważ wielu ludzi nie zna kultury kazachskiej. (Zamierzam to zmienić, wraz z nadchodzącą wystawą „Nomadic Heritage”, która będzie gościć w RDK w sierpniu.)”

Diana Gubaidulina (Di :)
Artystka urodziła się w Zaporożu w Ukrainie w 2005 roku. W 2022 roku, w wyniku wojny przeniosła się do Warszawy. Działa w wielu kierunkach artystycznych takich jak: rysunek, modelowanie w glinie, tworzenie biżuterii, fotografia, kolaże. Edukację artystyczną rozpoczęła w Zaporożu, kontynuuje ją w Warszawie.

Anastasiya Krapivkina
Artystka pochodzi z Ukrainy. Studiuje Edukację Artystyczną w Warszawie. Zajmuje się głównie kolażem, malarstwem i fotografią. 

Nastazja Kuczyńska
Artystka pochodzi z Białorusi, jest absolwentką Uniwersytetu Kultury w Petersburgu na Wydziale Reżyserii. Po siedmiu latach poświęconych teatrowi artystka zapragnęła wyrazić siebie i swoje wizje i emocje poprzez malarstwo. Obrazy Anastazji są energetyczne, żywe i niepowtarzalne i przedstawiają głównie kobiety w jasnych i kontrastowych kolorach.

Olena Kulish
Jest artystką i ilustratorką z Ukrainy, z miasta Dnipro. Obecnie mieszka i zajmuje się sztuką w Warszawie. Jej prace obejmują malarstwo, sztukę cyfrową i kolaże. Olena ma doświadczenie jako ilustratorka cyfrowa, a teraz zaczyna swoją przygodę jako niezależna artystka. W 2022 roku brała udział w rezydencji artystycznej w Galerii Zachęta.

 Maryna Siliakova
Urodziła się w 1992 roku w Doniecku w Ukrainie, do Polski przeprowadziła się w 2017 roku. Z wykształcenia chemiczka, w Warszawie postanowiła się przekwalifikować – obecnie jest absolwentką projektowania graficznego Społecznej Akademii Nauk. Artystka tworzy zarówno kolaże cyfrowe, jak i analogowe oraz chętnie dzieli się zdobytą wiedzą z otoczeniem. Maryna Siliakova jest młodą artystką nastawioną na poszukiwanie i odkrywanie, o czym świadczy eksploracja przez nią różnych technik, stosowanie rozmaitych materiałów od pasteli po tusz i eksperymentalne podejście do kompozycji. Jej prace były wyróżniane w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych.

Mariia Yakymenko
Została emigrantką w wieku 16 lat. Studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Nauk Społecznych i socjologię  w Collegium Civitas w Warszawie.

„Jako artystka nieustannie eksploruję i odkrywam świat wokół mnie, czerpiąc inspirację z moich doświadczeń, które składają się na moją tożsamość. Moja twórczość jest  odbiciem tej ciągłej podróży samopoznania i badania emocji. Interpretację kolaży pozostawiam widzom, a celem jest tworzenie prac, które są estetyczne i emocjonalnie rezonujące.”

udostępnij na: facebooku