24.10.2018 | środa
18.00
SCENA NA SMOLNEJ 9
IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych
• Krzysztof Wojciewski „Bez retuszu” – otwarcie wystawy zdjęć (wystawa czynna 24–28 X 2018)
• „Droga do Polski Niepodległej”, projekcja filmu i spotkanie z reżyserką Marią Wiśnicką
prowadzenie: Andrzej Brzoza – prezes Fundacji Ars Creatori
wstep wolny
Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych jest corocznym, niekomercyjnym projektem kulturalnym, służącym promocji sztuki filmowej poświęconej pielęgnowaniu pamięci o przeszłości. Tegoroczny IX MFFHiW odbywa się w dniach 22–26.10 2018 roku.
Pomysłodawcami festiwalu są Teodor Ratkowski i wspierająca go, obywatelska grupa niezależnych twórców kultury skupionych w Fundacji Projektów Autorskich Ars Creatori.
Formuła programowa Festiwalu łączy historię państw i narodów z ich tradycjami obronnymi. Taka idea podkreśla szczególną rolę, jaką w życiu człowieka pełni jego dom rodzinny, kraj ojczysty oraz ochrona i obrona wartości i tradycji, które ludzie utożsamiają z tymi miejscami. Filmy prezentowane podczas Festiwalu ukazują zarówno trud tworzenia dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego, z którego wszyscy wyrastamy, jak i trud obrony tego dziedzictwa, podejmowany przez różne armie świata, jako organizacje mobilne, umiejące szybko reagować na przypadki klęsk żywiołowych, katastrof cywilizacyjnych oraz zagrożeń terrorystycznych.
Symbolicznymi nagrodami w trzech kategoriach konkursowych Festiwalu – fabuła, film dokumentalny i film wojskowy (wszystkie o tematyce historycznej) – są repliki polskich szabel wojskowych z 1926 roku. Kiedyś Polacy walczyli takimi szablami „Za wolność waszą i naszą”, a dziś obdarowują nimi zwycięskich artystów z całego świata, za ich dzieła upowszechniające wiedzę i szacunek do przeszłości, która pozwala lepiej zrozumieć teraźniejszość i mądrzej budować przyszłość.
Dom Kultury Śródmieście w Warszawie jest partnerem Festiwalu.
Krzysztof Wojciewski (autor wystawy „Bez retuszu”)
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotny laureat nagród w Ogólnopolskich Konkursach Fotografii Prasowej, trzykrotny zwycięzca konkursu organizowanego przez TVP na najlepszy fotoreportaż w polskiej prasie w latach 80. Swoje prace wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Pradze, Rydze, Paryżu, Londynie i Moskwie.
8 marca 1968 roku Krzysztof Wojciewski fotografował słynny strajk studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Było to jedno z pierwszych doświadczeń w pracy 25-letniego wówczas fotografa. W latach 70. i 80. zatrudniony był w magazynie „itd”, w którym publikował fotoreportaże o tematyce społecznej, obyczajowej i kulturalnej, a także portrety znanych ludzi kultury, nauki i polityki.
Dokumentował polską, pełną absurdów i paradoksów, codzienność PRL. I zatrzymywał w kadrze napotkanych „po drodze” ludzi.
Krzysztof Wojciewski uznawany jest dzisiaj za jednego z najwszechstronniejszych polskich fotografików. Znany jest też ze swojego wielkiej klasy profesjonalizmu, niesamowitej pracowitości, rzetelności i skromności.
Po otwarciu wystawy projekcja filmu:
„Droga do Polski Niepodległej”
reż.: Maria Wiśnicka, prod.: AW Film Studio, Polska, 2018 (47’00’’)
Dokument przedstawia historyczne wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Akcja rozpoczyna się w roku 1908, kiedy Eugeniusz Romer wydał Atlas Geograficzny dla szkół. Zamieścił w nim terytorium Polski w przedrozbiorowych granicach. Następnym ważnym etapem, zaprezentowanym w tym obrazie filmowym, jest Konferencja Pokojowa w Paryżu, z udziałem polskiej delegacji, zakończona podpisaniem Traktatu Pokojowego w Wersalu, 28.06.1919. Końcowa scena pokazuje uroczysty akt zaślubin Polski z morzem przez gen. Józefa Hallera – 10.02.1920 r.
Program całego festiwalu dostępny jest w pliku: