O ile trudno dziś odpowiedzieć na pytanie, czy mówienie o filozofii polskiej jest uprawnione (można zastanawiać się, czy jakakolwiek dziedzina wiedzy ma charakter narodowy), o tyle z historycznego punktu widzenia zaistnienie filozofii narodowych (na przykład niemieckiej, francuskiej, angielskiej czy właśnie polskiej) na początku XIX wieku jest bezdyskusyjne. Historia filozofii polskiej (czy też filozofii w Polsce) w dzisiejszej świadomości humanistycznej jest obszarem refleksji dobrze zidentyfikowanym.
W najnowszym numerze „Tekstualiów” staramy się prześledzić teksty pisarzy, którzy w różnorodny sposób podejmowali dialog z polską filozofią – czy to tworząc oryginalne propozycje filozoficzne (Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Stanisław Przybyszewski oraz Bolesław Miciński), czy sięgając do dorobku filozofów polskich (Cyprian Norwid i August Cieszkowski, Bolesław Leśmian i Władysław Strzemiński). Przedmiotem naszych rozważań stały się także prace tych filozofów, którzy inspirowali się literaturą polską (Marian Zdziechowski, Julian Ochorowicz czy Stanisław Brzozowski).
Zapraszamy do lektury!
Grafika, Agnieszka Muszyńska
Redaktorzy prowadzący wydania:
Katarzyna Górzyńska-Herbich i dr Karol Samsel
Prace graficzne w numerze:
Agnieszka Muszyńska
Grafika, Agnieszka Muszyńska
Wydawnictwo można nabyć w kawiarni Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Warszawa, oraz w prenumeracie (ws. prenumeraty prosimy pisać na adres: tekstualia@dks.art.pl).
Więcej informacji o „Tekstualiach”:
www.tekstualia.pl
Pliki do pobrania: