ArtPark

Edycje:

Wybierz dział:

KALENDARZ IMPREZ

Miejsce i dojazd

samochodem
po dojechaniu do Pl. Trzech Krzyży należy skręcić w ul. B. Prusa (przy hotelu Sheraton) – na końcu ulicy znajduje się parking (Aleja na Skarpie)

komunikacją miejską
• do Pl. Trzech Krzyży autobusy linii: 108, 116, 118, 127, 166, 171, 180, 222, 503, E-2
• do skrzyżowania ul. Książęcej i Rozbrat autobusy linii: 108, 118, 127, 162, 166, 171

 fot. Dominik Kotowski

ArtPark - mapa

 

Park im. Marsz. E. Rydza-Śmigłego

Historia Frascati zaczyna się ok. 1779 roku, gdy wytyczono tu aleję wiodącą od ulicy Wiejskiej do otoczonej ogrodem rezydencji księcia podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego. Po jego śmierci Frascati zmieniało właścicieli ok. 20-krotnie. Z bardziej znanych wspomnieć trzeba senatora Mikołaja Nowosilcowa oraz rodzinę hr. Branickich.
W XIX w. Szymon Chovot urządził ogród rozrywkowy Frascati. Jego nazwa wywodzi się od obfitującego w zieleń włoskiego miasteczka. W latach 50. ubiegłego wieku na terenie ogrodów podkomorzego stworzono Centralny Park Kultury, którego główna aleja ciągnęła się od monumentalnych schodów na osi ulicy Prusa po brzeg Wisły.
Dziś jest to zabytkowy, tonący w zieleni Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego z licznymi uliczkami i alejkami mieszczący się na tyłach placu Trzech Krzyży, zaraz za Muzeum Ziemi. W 2005 roku po raz pierwszy zagościły w nim letnie imprezy organizowane przez Dom Kultury Śródmieście. Staraniem Domu Kultury, co roku w okresie letnim, rozstawiana jest tam zadaszona scena, loże i namioty dla publiczności oraz kawiarenka.

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na korzystanie z plików cookies. Więcej w dziale Polityka prywatności.